Ruh Sağlığına İyi Gelen 7 Bitki

Kimi zaman kendimizi durduk yere kötü hissedebilir, bitkin, yorgun ve huzursuz olabiliriz. Bu gibi zamanlarda enerjinizi tazeleyecek, ruhunuzu yenileyecek ve kendinizi daha iyi hissettirecek bazı bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

1 . Kedi Otu Kökü

Kedi otu kökü uykusuzluğa iyi gelir, insanı sakinleştirir, zihni yatıştırır. Anksiyeteyi azaltır ve stresi giderdiği söylenir. Gerginlik ve telaşı alır, sinirleri kuvvetlendirir.

2 . Melisa

Melisa çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Sindirimi destekler, bağışıklığı güçlendirir. Anksiyete için etkili bir tedavi yöntemidir. Zihni rahatlatır ve uykusuzluğa iyi gelir.

3 . Papatya

Özellikle uyku problemlerinde çok iyi bir iyileştirici olan papatya, regl dönemi semptomlarını iyileştirir, sıkıntılı ve depresif dönemleri hafifletir, kaygıyı azaltır, kasları gevşetir, vücudu rahatlatır.

4 . Lavanta

Kokusu ve yapısı ile sinir sistemi üzerinde etkisi bulunan lavanta, ruhu yatıştırır. Doğal uyku ilacı gibidir, uykusuzluğu giderir, kokusu sayesinde rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Stresi ve depresyonu giderir.

5 . Sarı Kantaron Otu

Panik atak tedavisinde kullanılır. Orta ve hafif derecede olan depresyon durumlarına iyi gelir. İyi olmayan bir ruh halini düzeltir, uyku problemlerinde kullanılır. Kas gevşetici özelliği vardır, vücudu dinçlendirir.

6 . Adam Otu

Ümitsizlik, içe kapanıklık gibi duygu durumlarına iyi gelir . Ağrı kesici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Halsizliği giderir.

7 . Çarkıfelek Çiçeği

Gerginliğe ve endişeye iyi gelir, sinirsel bozuklukları azaltır zihni rahatlatır. Uykusuzluğa iyi gelir, daha rahat uyumayı sağlar. Sakinleştirici özelliği vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir