Rooibos Çayının Faydaları

Rooibos, bilinen adı ile kırmızı çalı Güney Afrika ormanlarında yetişen oldukça faydalı bir bitki türüdür. Demlendikten sonra kırmızı bir renk alan bu çay tatlı bir tada sahip. Baş ağrısı, uykusuzluk, astım, egzama, kemik zayıflığı, hipertansiyon, erken yaşlanma gibi birçok konuda oldukça faydası bulunan rooibos çayının faydalarını sizler için  derledik.

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

1 . Kanser

Rooibos çayı polifenoller içerir. Bu polifenoller  çok güçlü antioksidanlardır, hücre zarlarını korur, tümörlerin boyutlarının küçülmesine yardımcı olur. ( Kaynak : Food and Chemical Toxicology – 2009 )

2 . Anti-inflamatuar

Rooibos çayı güçlü bir anti-inflamatuar kaynağıdır. Aspalathin, nothofagin polifenolleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan serbest radikaller ile savaşır, vücudu hastalıklara, yaşlanma belirtilerine karşı korur. Bağışıklık sistemini destekler.

3 . Kolesterol

Düzenli içilen rooibos çayı vücudu kalp hastalıklarına karşı korur, kötü kolesterol seviyesinde belirgin bir düşüş yaşatır. Ayrıca  iyi kolesterol olarak HDL kolesterol seviyeleri yükseltir. Kaynak : ( Etnofarmakoloji Dergisi’nde (Journal of Ethnopharmacology) – 2010 )

4 . Alzheimer

Rooibos çayının faydalarından bir diğeri de alzheimer ‘a karşı olan olumlu etkileri. İçerdiği antioksidanlar alzheimer hastalığından korunma ve hastalığın gelişimini yavaşlatma konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca içerdiği nothofagin sayesinde sinir ve beyin fonksiyonu üzerinde koruyucu etkiye sahiptir.

5 . Stresi Azaltır

Vücutta yer alan serbest radikallerin azalması otomatik olarak stresin de azalmasına yardımcı olur. Düzenli bir şekilde rooibos çayı tüketmek stresin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

6 . Solunum Sistemi

Rooibos çayı bronkodilatör etkiye sahiptir. Bu etki bronşlarda ve bronşiyollerde genişletici görev oynadığı gibi, hava akımını artırır. Astım hastalığı ile mücadele konusunda da oldukça etkili bir çaydır. ( Kaynak : http://www.vegkitchen.com/nutrition/9-proven-health-benefits-of-rooibos-tea/ )

7 . Sindirim Sistemi

Hazımsızlık, mide yanması, bulantı ve kusma gibi sindirim problemlerine karşı oldukça etkilidir. Sindirimi düzenler, mideyi rahatlatır. Ayrıca ülser belirtilerini hafifletmek için de kullanılır.

Rooibos çayının bir diğer faydaları ise şu şekildedir;

  • Kan dolaşımını artırır,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Cildi rahatlatır, yatıştırır. Akne, egzama ve güneş yanığı gibi problemlerde etkilidir.
  • Alerjiler ile mücadele eder.
  • Bebeklerde görülen kolik tedavisinde kullanılır.
  • Diş sağlığını korur.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

  • 1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos çayı
  • 1 büyük su bardağı kaynamış su

Rooibos çayını kaynamış suyun içerisine atarak 5-10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Eğer tatlandırmak istiyoranız bal ya da limon suyu da kullanabilirsiniz.