Regl Döneminde Şişkinliği Azaltmanın Yolları

Regl dönemi birçok kadın için farklı semptomlar ile geçiyor. Kimi kadınlar reglini çok rahat ve problemsiz geçirirken kimi kadınlar ise stres, asabiyet, ciltte bozukluklar, baş ağrısı, huzursuzluk gibi farklı semptomlar ile karşılaşıyor. Şişkinlik de bu rahatsız edici semptomlar arasında. Kişiyi son derece rahatsız eden, sanki karın bölgesi patlayacakmış hissi yaşatan şişkinlik her ne kadar  regl ile birlikte ortadan kaybolsa da, regl öncesi dönemi son derece rahatsız geçirmeye yol açabilir. Peki regl öncesi şişkinliği önlemek ya da bu hissi minimuma indirebilmek için neler yapılabilir?

Regl Döneminde Şişkinliği Azaltmanın Yolları

  • Su içmek şişkinliğinizi azaltmanın en doğal yollarından biri. Günde en az 2,5 – 3 litre arasında su içerek regl öncesi vücudunuzda oluşan ödemi atabilirsiniz.
  • Gazlı içecekler şişkinliğinizin daha da artmasına yol açar. İçerdiği karbondioksit sindirim sisteminizi olumsuz etkileyerek kendinizi rahatsız ve şiş hissetmenize sebep olur. Yine bu tip içeceklerin içerdiği yüksek orandaki şeker vücudun ödem yapmasına yol açar. Bu tip içeceklerden regl öncesinde uzak durarak şişkinlik oluşumunu önleyebilirsiniz.
  • Tıpkı gazlı içecekler gibi gaz yapan yiyecekler de şişkinlik yaratır. Brüksel lahanası, karnabahar, lahana, fasulye, brokoli gibi gaz yapan yiyecekleri regl dönemi dışında tüketerek bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz.
  • Regl öncesi şişkinliğini azaltmanın yollarından bir diğeri de tuzu azaltmaktır. Tuz vücutta su tutarak ödeme yol açar.
  • Daha az ve sık yemeye özen göstererek metabolizmanızı canlandırabilirsiniz. Metabolizmanız ne kadar canlıysa şişkinlik de o kadar az olacaktır.
  • Lif tüketimi sağlıklı bir beslenme programı için oldukça önemlidir ancak aşırı lifli gıdalar tüketmek bünyesi hassas kişilerde şişkinliğe ve sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu dönemde lifli gıda tüketimini azaltmak şişkinliğin de azalması yönünde yardımcı olacaktır.
  • Kiraz sapı, mısır püskülü, yeşil çay, maydanoz, zencefil, limon gibi bitki ve besinlerle ödem atıcı çay ya da su hazırlanarak ödemin azalması sağlanabilir.