Regl Ağrısını Azaltmanın Yolları

Kadınların her ay yaşamak zorunda kaldığı regl ağrısı, kimi zamanlar oldukça çekilmez duruma gelebiliyor. Menstrual ağrı kadınların o kısa sürede hayatını zindana çevirmeye yeterken, gerek iş gerek sosyal gerek fiziksel tüm hayatı da ayrıca etkiliyor. Peki her ay yaşanan regl ağrısını durdurabilmek ya da acıyı azaltabilmek mümkün mü?

İşte regl ağrısını azaltmanın yolları

regl-agrisini-azaltmanin-yollari1 . Sıcak Tutun

Sıcaklık regl ağrısını hafifleten yolların başında gelir. Kimileri kasık bölgesine sıcaklık koymanın zararlı olduğu söylese de, alt karın bölgesine uygulanan ısı adet sancısını azaltmanın en etkili yollarından biridir. Regl ağrılarını hissetmeye başladığınızda ilk olarak sıcak bir duş alabilir, duş başlığını karın bölgenizde masaj yapar gibi tutabilirsiniz. Eğer sıcak su ağrılarınızı azaltmazsa sıcak su torbası ya da ısı bantlarından da kullanabilirsiniz.

2 . Bitkilerden yararlanın

Menstrual ağrıyı azaltmanın yollarından bir diğeri de bitkisel çözümler. Gecesefası, civanperçemi, alman papatyası, sarı kantaron, Meryem Ana dikeni tohumu, çobançantası, karayılan otu kökü gibi bitkilerin çayları regl ağrısını dindirmeye yetiyor. Hatta sadece regl ağrısını dindirmiyor, adet öncesi şişkinliği gibi regl semptomlarının da önüne geçebiliyor. Bitki çayları ister tek tek, ister karışık olarak reglinizden bir kaç gün önce kullanmaya başlamanız yeterli olacaktır.

regl-agrisini-azaltmanin-yollari3 . Cenin Pozisyonu

En rahatlatıcı ve sağlıklı yatış pozisyonlarından biri olan cenin pozisyonu regl ağrısını azaltma konusunda oldukça etkili. Cenin pozisyonunda yatarken karın kaslarınız otomatik olarak rahatlar ve ağrılarınız azalır.

4 . Yoga yapmak

Regl döneminde yoga yapmak tam tersi rahatsız edici gibi gelebilir ama bazı yoga pozları adet sancılarınızı azaltmak için yeterlidir. Kolay ve rahatça yapabileceğiniz yoga pozları ile adet sancılarınızı dindirebilirsiniz. ( Bknz : Adet Döneminde Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi )

5 . Vitamin Almak

Bazı vitaminler regl sancısını dindirebiliyor. Örneğin regl olmadan önce ya da ağrılarınız sırasında kalsiyum, B vitamini ve çinko alırsanız, bu vitaminler krampları ve vücut şişmesini engellediği için regl ağrısını dindirebilir. Ayrıca lifli gıda tüketimini artırıp tuz tüketimini azalttığınızda da ağrılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

6 . Cinsel İlişki

İlginç ama gerçek, regl ağrısını azaltmanın yollarından biri de cinsel ilişkiye girmek. Cinsel ilişki sonrası orgazm ile vücut ve uterus duvarı rahatlar, stres atılır bu da kasların gevşemesine ve ağrının azalmasını sağlar. Hijyenik olması açısından seksi duşta yaparak ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir