Reducetarian Beslenme ve Önemi

İngilizce ‘reduce’ kelimesinden gelen ve et tüketiminin azaltılmasını hedefleyen ‘reducetarian beslenme’; vejetaryen ve vegan beslenmeden farklı olarak belirli zaman dilimlerinde et tüketimini serbest kılıyor. Böylelikle bu beslenme türü, fazla ve sağlıksız et tüketiminden doğan sağlık sorunlarının önüne geçmeyi de hedefliyor. Ancak bu beslenme şeklinin sadece sağlığı iyileştirmeye yönelik olmadığını da söyleyebiliriz.

Reducetarian Beslenme

Reducetarian nedir
Organik sebze ve meyve tüketiminin yaşam ömrünü uzatma yönünde en önemli adım olduğunu söyleyebiliriz. Dünyadaki fazla et tüketimine bağlı olarak gelişen iklim değişiklikleri, hayvan yetiştiriciliğin toprak erozyonuna neden olması, hayvan yemlerine aşırı derece finansal bütçe ayrılması vb. nedenler, bu beslenme şeklinin günümüzde gittikçe popülerleşmesinde önemli bir yere sahip.

Reducetarian Beslenme, vejetaryen ya da vegan olma yolunda da önemli bir adım olarak görülüyor. İnsanların beslenme şeklini direk değiştirmesinin oldukça zor olduğunu göz önünde bulundurursak, reducetarian beslenme, bu zorluğu aşmada et tüketiminden vazgeçemeyen insanlara da yardımcı olabilir.

Hayvansal ürün kullanımını sınırlandırarak, yarı zamanlı veganlıgı denemeye dayalı olan bu beslenme şekli, dünya genelinde tercih edilmeye çoktan başladı bile! Sizler de hem kendi sağlığınız için hem de çevreye ve ekosisteme katkıda bulunmak adına bu beslenme şeklini tercih edebilirsiniz.

Reducetarian Beslenme Önerileri

Reducetarian beslenmeİşlenmiş ve katkı maddeli gıdalar yerine organik sebze ve meyve tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Mayonez yerine en az mayonez kadar leziz olan avokado tüketebilirsiniz.

Tatlılarınızda ve yiyeceklerinizde yumurta yerine keten tohumu kullanabilirsiniz.

Krema amacıyla Hindistan cevizi ile tatlılarınızı lezzetlendirebilir, süt yerine fındık özünden süt hazırlayabilirsiniz.

Bol bol et, tavuk ve balık tüketmek yerine sebze ve tüketebilir; et tüketimini haftada bir olacak şekilde sınırlayabilirsiniz.

Hayvanların kötü koşullarda yetiştirilmesinin önüne geçmek, etik açıdan sömürü düzenine bir son vermek adına da reducetarian beslenme şekline bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir