Ramazanda Kilo Almak İstemeyenlere Öneriler

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte yemek düzenimiz ve günlük yemek saatlerimiz de değişti. Bir çok insan ramazan ayında yanlış beslenme programından dolayı kilo alıyor ve  formunu koruyamıyor. ” Ramazan geldi kesin zayıflarım ” diye işe başlayan bir çok insan, ramazan ayı bittiğinde tam tersine daha fazla kilo aldığını görerek yine farklı diyet çeşitlerine başvuruyor. Ama sağlıklı ve düzenli bir program ile ramazan ayı boyunca formunuzu korumak ya da kilo almamak aslında çok kolay.

ramazanda beslenme

İşte Ramazan ayında uymanız gereken bazı kurallar :

  • Öğünlerinizde mümkün olduğunca lifli gıdalar tüketin. Lif oranı yüksek olan gıdalar tokluk sürenizi uzatır ayrıca kilo almanızı da engeller.
  • Bol su için. Sıcak havalarda ter, solunum ve idrar ile sıvı kaybı çok daha fazla olduğu için su tüketimi oldukça önemli. Oruç tuttuğunuz zamanlar haricinde  en az 8-10 bardak, yaklaşık olarak 2 lt. su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca su midenin dolmasına ve tok tutmaya yaradığı için de açlık hissi duymanızı da engelleyecektir.
  • İftarda boş midenize aniden yüklenmeyin. Orucunuzu su ile açarak, ardından çorba ile devam edin ve bir süre midenizi dinlendirin. Mideye birden yüklenip hızlı yemek midede ağırlık, yanma, bulantı, gaz ve kabızlık gibi sorunlara yol açabilir.

ramazanda zayıflamak

  • Gelenekselliği az tutarak, ramazan pidesi tüketimini mümkün olduğunca az tutun. Kepekli ya da tam tahıl ekmek seçeneğinizi artırın.
  • Mümkün olduğunca azar azar ve iyi çiğneyerek yemek yiyin. Sahuru atlamayın, mutlaka kalkarak yemeğinizi yiyin. Sahurda aç kalmak, iftarda daha fazla yemek yemenize ve bu da sağlıksız beslenmenize sebep olacaktır.
  • Çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçının. İftar yemeklerinde hafif az yağlı, ızgara ve haşlama besinleri tercih edin.
  • İftarda az yemeye çalışın. Hatta eğer yapabiliyorsanız yemeğinizi ara vererek tamamlayın. Kabızlık gibi sorunları çözebilmek için bolca yoğurt tüketin.

ramazanda diyet

  • Günlük hareket düzeninizi artırın. Oruçlu olduğunuz süreci hareketsiz geçirmek vücudunuzun zararına olacaktır. Bu yüzden günü hareketli gerçimeye çalışın. İftar sonrasında mutlaka ufak bir yürüyüş ya da egzersiz programı oluşturun. ( iftardan 1-2 saat sonra )
  • Ramazan döneminde tatlı isteği de tavan yapar. Şerbetli tatlılardan olabildiğince kaçınıp sütlü tatlıları tercih edin. Haftada bir sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve ile devam edebilirsiniz. Ayrıca hoşaf, komposto gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir