Rahat Bir Uyku için Yatmadan Önce Bunları Yapın

Eğer geceleri uyku problemi yaşıyor, yatağa yattıktan sonra saatlerce yatakta dönüyor ve bir türlü uyuyamıyorsanız yatmadan önce kendinizi rahatlatmak için bir takım değişiklikler yapabilirsiniz.

uyumak-icin-ne-yapmali1 . Sıcak Duş

Sıcak su gerilmiş kaslarınızı rahatlatır gevşetir. Böylece tüm günün gerginliği üzerinizden atarak yatağa gevşemiş bir vücut ile girersiniz. Ayrıca sıcak su vücudunuzda masaj etkisi yaratarak sizi uykuya hazırlar ve uyku kalitenizi artırır.

2 . Akşam Yemeği

Akşam yemeğinizi geç saatlerde yemek yatağa henüz yediklerinizi sindirmeden, dolu bir mide ile girmenize sebep olacak, bu da uykunuzu engelleyecektir. Yatağa dolu mide ile girmek yerine erken saatlerde hafif bir yemek yiyerek gecenizi geçirin. Eğer yatmadan önce kendinizi çok aç hissederseniz 1 bardak ılık süt ya da 1 adet muz yiyerek hem uykunuzun gelmesini kolaylaştırır, hem de açlık duygunuzu bastırırsınız.

uyumak-icin-ne-yapmali3 . Esneyin

Yatmadan önce yapacağınız 10 dakikalık stretching yani esneme egzersizleri kaslarınızın gevşeyerek rahatlamasına ve uykuya daha kolay geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

4 . Kitap Okuyun

Yatmadan önce kitap okumak hem zihninizi günün yoğunluğundan ve yaşadığınız stresli saatlerden uzaklaştıracak, hem de sizi uykuya hazırlayacaktır. Yatmadan önce sadece yarım saat kitap okuyarak rahat rahat uykuya dalabilirsiniz.

uyumak-icin-ne-yapmali5 . Şarap İçmeyin

Gece yatmadan önce içtiğiniz şarap bütün geceyi huzursuz geçirmenize sebep olabilir. Eğer şarap tüketecekseniz mümkün olduğunca erken saatlerde tüketmeye özen gösterin.

6 . Bakım Yapın

Yatmadan önce makyajını bile silmeye üşenenlerdenseniz artık bunu değiştirmenin zamanı geldi. Yatmadan önce kendinizi bir yarım saat banyoya kapatın ve ilk makyajınızı temizleyip cildinizi rahatlatarak işe başlayın. Cildiniz rahatladıktan sonra siz de kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Ardından nemlendirici bir krem ile cildinize masaj yapın, saçlarınızı tarayın. Ne kadar rahatlatıcı olduğunu yatağa girdikten sonra fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir