Rahat Bir Uyku için 7 Yiyecek

Uykusuzluk, uykuya kolayca dalamamak, yatakta dönüp durmak.. Gece gelip herkes uykuya geçtiğinde siz de bu durumdaysanız, ne kadar sinir bozucu olduğunu tahmin edebiliyorsunuz demektir. Geceleri deliksiz, herkes gibi kolayca uyuyabilmek için içerisinde serotonin, triptofan ve melatonin hormonları barındıran yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bu yiyecekler sizi uykuya hazırlayacak ve daha kaliteli bir uyku çekmenizi kolaylaştıracak.

Uyku Getiren 7 Yiyecek

uyku-getiren-yiyecekler1 . Muz 

Serotoninve melatonin içeren muz, çok iyi bir uyku öncesi yiyeceğidir. B6 ve potasyum da içeren muz, zihninizi yatıştırır sizi uykuya hazırlar. Yatmadan 2 saat önce 1 adet muz tüketmeniz yeterli olacaktır.

2 . Yoğurt ve Süt 

Yoğurt uyku getirir mi? Süt uyku getirir mi? uyku ile ilgili sorulan soruların başında gelir. Sorunun cevabı ise evet, süt ve süt ürünleri uykuyu kolaylaştıran besinlerin arasındadır. Kalsiyum eksikliği uykuya dalmayı zorlaştırır, süt ve süt ürünleri ile alınan kalsiyum vücudun kalsiyum dengesini sağlayarak kolay uyumayı sağlar. Ayrıca içerisinde bulunan triptofan sayesinde sağlıklı bir uyku süreci yaşatır.

Yatmadan önce 1 bardak ılık süt ya da bir kase yoğurt tüketebilirsiniz.

uyku-getiren-yiyecekler3 . Ekşi Vişne Suyu

Ekşi vişne melatonin içerir. Ekşi vişne suyu hazırlayarak uyku probleminizin önüne geçmeniz mümkün. Günde 2 bardak ekşi vişne suyu tüketerek gece kolayca uyuyabilirsiniz.

4 . Patates

Patates triptofan içerir, bu da uykuyu ve uykuya geçiş aşamasını hızlandırır. Fırında patates ya da süt ile patates püresi yaparak uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

 

 

uyku-getiren-yiyecekler5 . Nohut

Nohut kalsiyum ve B6 vitamini içerir. Kalsiyum vücudu uykuya hazırlar, B6 vitamini ise uyku hormonu olan melatonin salgılanmasına sebep olur. Nohut yedikten sonra uykuya daha kolay geçtiğinizi göreceksiniz.

6 . Papatya Çayı

Papatya çayı hazmı kolaylaştırır, mideyi rahatlatır, ağrıları keser, vücudu rahatlatarak uykuya hazırlar. Günde 2 fincan papatya çayı tüketebilirsiniz.

7 . Badem

Badem triptofan ve kalsiyum içerir, böylece vücut uykuya daha kolay hazırlanır, kaslar gevşer, zihin rahatlar. Yatmadan bir kaç saat önce yiyeceğiniz 1 avuç badem sizi uykuya hazırlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir