Psyllium Nedir? Faydaları Nelerdir?

Plantago Ovata adı ile de bilinen plantago adlı bir bitkinin tohumlarının ezilmesi ile elde edilir. Güçlü bir fiber ürün olan psyllium çözünebilir lif içerir ve çok iyi bir müshil ilacı görevi görür. Suda çözünen lif grubuna giren ürün, mideden geçip bağırsaklara geldiğinde bağırsaklarda jelimsi kıvamı alır ve sindirimi kolaylaştırır. Asya’nın, Akdeniz’in ve Kuzey Afrika’nın belirli bölgelerinde yetiştirilen psyllium kabuk, kapsül, granül ya da toz gibi farklı kıvamlarda bulunabilir.

Psyllium Faydaları Nelerdir?

  • Psyllium bağırsaklardaki emilimi düzenler. Vitamin, mineral ve besinlerin daha sağlıklı emilmesini sağladığı gibi aynı zamanda glikoz gibi zararlı besinlerin emilimini engeller.
  • Kan şekeri seviyelerini düşürür. Sağladığı lif desteği insülin ve kan şekeri düzeylerinin düşmesinde önemli bir rol oynar.
  • Prebiyotik etkisi vardır. Bağırsakları korur.
  • Kolesterol seviyesini azaltır.
  • Lifli yapısı sayesinde ishal ve kabızlık gibi problemlerin engellenmesini sağlar. Kabızlık probleminde dışkıyı yumuşatır ya da tam tersi ishal durumunda dışkının katılaşmasını sağlar.
  • İştahı destekler, doygunluk hissi sağlar. Liflerin bağırsakta jel kıvamını alması doygunluk hissi yaratarak kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olur.
  • İçerdiği suda çözünür fiberler kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kan basıncını düzenler, kalp krizi riskini azaltabilir.

Psyllium Nasıl ve Ne Kadar Kullanılmalı?

Psyllium günde 1 – 2 kez, 5 -10 gramlık dozlarda kullanılabilir. Fazla tüketilmesi sindirim sorunlarına yol açabileceği için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Psyllium tüketildikten sonra gün boyu su tüketimine de dikkat edilmeli , yeterli miktarda su içilmelidir. Kabuk, kapsül, granül ya da toz gibi formlarda alınabilecek psylliumu tüketmeden önce diyetisyene ya da doktora danışmak ve vücut için uygun günlük dozu öğrenmek en sağlıklı yöntem olacaktır.

Psyllium Kimler Tarafından Kullanılmamalı

Psyllium; astım, aşırı alerjik rahatsızlıklar, az sıvı tüketen kişiler ve aşırı lif tüketen kişiler tarafından tüketilmesi önerilmez.