Protein Kaynağı 9 Lezzetli Yiyecek

Söz konusu sağlıklı beslenme olunca proteinlerin önemi tartışılmaz. Yağ yakımından kas oluşumuna kadar bir çok konuda faydası olan proteinleri günlük hayatımızda tükettiğimiz yiyecekler ile karşılayabiliriz. İşte kaliteli protein kaynağı yiyecekler.

protein-kaynagi-yiyecekler1 . Yumurta

Şeker ve karbonhidrat bulundurmayan yumurtayı en kıymetli yapan özelliği çok kaliteli bir protein kaynağı olmasıdır.  Yumurtada bulunan protein tam proteindir.  1 büyük yumurtada ortalama 6 gram protein bulunur.

2 . Yulaf 

Folik asit, potasyum, magnezyum ve lif açısından zengin olan yulaf, en sağlıklı ve faydalı tahıllardan biri olmakla beraber iyi bir protein kaynağıdır. Sadece 100 gram yulaf içerisinde ortalama 12.53 gram protein bulunur.

3 . Badem

Ara öğünlerin efendisi badem protein dışında lif, E ve B vitaminleri açısından da oldukça zengin. 100 gram bademde ortalama 18.6 gram protein bulunuyor.

protein-kaynagi-yiyecekler4 . Ceviz

Ceviz de badem gibi protein kaynağı besinlerden biri. 100 gram ceviz ortalama 15.2 gram protein içeriyor.

5 . Beyaz Peynir

Kahvaltılarda vazgeçemediğimiz beyaz peynir A, B2 ve B12 vitaminleri dışında kaliteli bir protein kaynağı. 100 gram beyaz peynirde ortalama 16.1 gram protein bulunuyor.

6 . Barbunya

Barbunya protein açısından oldukça zengin bir yiyecek. 100 gram barbunyada ortalama 23.58 gram protein bulunuyor. Barbunya ayrıca B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, çinko, demir açısından da oldukça zengin.

protein-kaynagi-yiyecekler7 . Hamsi

Balık deyince akla ilk gelenlerden biri olan hamsi lezzetinin yanında oldukça da sağlıklı. Sadece 100 gramında ortalama 17 gram protein içeren hamsi, ayrıca çok iyi bir omega 3 kaynağı.

8 . Tavuk Göğsü

Derisiz bi tavuk göğsünde ortalama 22.5 gram protein bulunur. Oldukça sağlıklı bir besin olan tavuk göğsü ayrıca potasyum, demir ve çinko açısından da zengindir.

9 . Ton Balığı

Ton balığı ( fileto ) A ve B grubu vitaminler açısından zengin olduğu gibi kaliteli protein açısından da zengindir. 100 gram fileto ton balığında 29.2 gram protein bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir