Probiyotiklerin 15 Faydası

Daha önce probiyotik nedir, ne işe yarar, hangi besinlerde bulunur bu konulara değinmiştik. Bknz : ( Probiyotik nedir? Ne işe yarar? )  Sindirim sisteminde bulunan, bağışıklık sisteminin korunmasında, bağırsak enfeksiyonlarının  tedavisinde çok işe yarayan ‘dost bakteriler’ probiyotikler, vücut için de oldukça faydalıdır.

İşte probiyotiklerin faydaları;

1 . Probiyotikler enerjiyi artırır. Probiyotikler sayesinde vücuda giren yiyeceklerdeki vitamin ve minerallerin emilimi hızlanıyor ve bu sayese hem enerji hem de performans artışı sağlanıyor.

2 . İshal, kabızlık, sindirim problemlerine iyi geliyor, bağırsak düzensizliklerini tedavi ediyor, hazımsızlık şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

3 . Probiyotiklerin faydalarından bir diğeri de bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Kötü bakterilerle savaşarak bağışıklık sistemini destekler, kişiyi hastalıklara, soğuk algınlığına, üst solunum rahatsızlıklarına karşı korur.

probiyotiklerin-faydalari4 . Probiyotikler alerjik hastalıkların tedavisinde de oldukça etkilidir.

5 . Osteoporoz, menopoz gibi rahatsızlıklarda fayda sağlar.

6 . Probiyotikler vücutta asit ortam oluşturur ve bu sayede bazı mayaların çoğalmalarını engellerler.

7 . Otoimmün rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

8 . Bağırsaklarda B grubu vitaminlerin üretilmesini sağlarlar.

probiyotiklerin-faydalari9 . Probiyotikler sayesinde kansere sebep olan kötü maddelerin vücuda yayılması, girmesi ya da zarar vermesi minimum seviyeye indirilir.

10 . Yapılan bazı araştırmalar probiyotiklerin sıcağa karşı da dayanıklılık sağladığını ortaya çıkarmıştır.

11 . Probiyotikler aynı zamanda inflamasyonu azaltır. Kalp rahatsızlıkları, diyabet, hassas bağırsak sendromu, eklem iltihabı, sedef hastalığı gibi bazı hastalıkların önlenmesini sağlar ya da tedavi süreçlerini hızlandırır.

12 . Probiyotikler serotonin hormonunun salgılanmasını da artırarak depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki gösterir.

13 . Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.

14. Kronik yorgunluk sendromuna karşı oldukça etkilidir.

15 . Ağız kokusunun giderilmesini sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir