Probiyotik Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

probiyotik-nedirYaşayan mikroorganizmalar olan ve vücut için oldukça faydalı olan probiyotikler; son 20-30 yıldır bilim dünyası tarafından yoğun ilgi gören ve hakkında çok sayıda çalışma yürütülen bir çeşit bakteri türü. Sindirim ve bağışıklık sistemimizi çeşitli hastalıklara karşı koruyan probiyotikler; ‘dost bakteriler’ olarak da adlandırılıyor.

Probiyotikler; vücudumuzu zararlı bakterilere karşı korumanın yanı sıra bağışıklığımızı da güçlendiriyor. Probiyotikler, daha çok sindirim sistemimizde yaşasa da maalesef ki yakalandığımız bazı hastalıklar bu bakterilerin sayısını azaltıyor. Bu durumda ise bol miktarda probiyotik içeren besinler tüketmemiz gerekiyor.

Probiyotik Ne İşe Yarar?

probiyotik-nedir

  • Bağırsaklarımızda yaşayan Probiyotikler; zehirli maddelerin kana karışmasını engellemek adına koruyucu bir tabaka oluşturuyor.
  • Probiyotikler; bağışıklık sistemini güçlendiriyor; B12, K vitamini gibi çoğu vitaminin sentezini yapıyor, besin alerjilerini ve egzama oluşumunu önlüyor.
  • Kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olan Probiyotikler, böbrek taşlarının oluşumunu da azaltıyor.
  • İshal tedavisinde de etkili olan bu bakteriler; besinlerin sindirimini kolaylaştırıyor, bağırsak duvarını koruyarak, bağırsak geçirgenliğini azaltıyor.

Probiyotik Nelere İyi Gelir?

Bağırsaktaki faydalı bakterilerin sayısının artarak, zararlı bakterilerin sayısını azaltan Probiyotikler; bağırsak sisteminin doğal dengesinin korunmasını sağlıyor.

Ağırlıklı olarak bitkisel bazlı beslenen kişilerin probiyotik kullanması gerekmiyor. Çünkü bol miktarda sebze, meyve ve baklagiller tüketimi; bağırsak florasının doğal dengesini koruyor.

Antibiyotik kullanımına bağlı ishal, hassas bağırsak sendromu, enfeksiyona bağlı ishaller, inflamatuar barsak hastalıkları; probiyotik kullanımı ile iyileştirilebiliyor.

Probiyotik İçeren Besinler Hangileridir?

probiyotik-nedir

Probiyotik açısından en zengin besinler; anne sütü, yoğurt ve kefirdir. Bu yüzden de anne sütü ile beslenme; bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklı gücü artıyor, bağırsak hareketleri de daha rahat gerçekleşiyor.

Sütün fermantasyonu sonucunda elde edilen yoğurt ve kefir, probiyotik açısından zengin olan diğer besinler. Ancak pastörize edilmiş süt ve yoğurt; probiyotik etkiyi azalttığı için ev yapımı yoğurt ile çocuklarınızı beslemeniz daha sağlıklı!

Çocuklarınız için besleyici ve sağlıklı mama seçiminde bulunmak için probiyotik içerikli mamalar satın almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir