Postür Nedir? Neden Önemlidir?

Vücut bölümlerinin diziliş ve düzeni olarak tabir edilen postür (duruş); otururken, yatarken ya da ayaktayken vücudun aldığı şekli ifade ediyor.  Otururken, ayaktayken ya da yatarken vücudun aldığı duruş şekli statik postür olarak tanımlanırken; vücudun hareket halindeyken aldığı şekil dinamik postür olarak kabul ediliyor. Küçük yaşlarda alınmayan postür eğitimi ise kişinin ilerleyen yaşlarda başta kamburluk olmak üzere, romatizma, organ bozuklukları hatta ruhsal bozukluklar gibi pek çok hastalık ile karşılaşmasına neden oluyor. Düzgün bir postür benimsemeyen kişilerin kan dolaşımı da düzenli bir şekilde gerçekleşmiyor. Düzgün postürü benimseyen kişiler ise daha sağlıklı bir iskelet yapısına sahip oluyor.

Doğru postür nasıl olmalı?

postur-nedir

  • Ayakta durma pozisyonu

Ayakta dururken başınızı ileri ya da geri eğmemeli, göğsünüzü dik bir şekilde tutmalı ve karnınızın da düz olduğundan emin olmalısınız.

Ayakta dururken omuzlarınızın da mümkün olduğunca dik olmasına ve çökmemesine dikkat etmelisiniz.

  • Yatış pozisyonu

Yattığınız yatak daima sert ve düz olmalı, yastığınız ne alçak ne de yüksek olmalı!

Baş ve gövdenizin uyum içerisinde olması için yumuşak yatak ve yastıklardan kesinlikle uzak durmalısınız.

  • Oturma pozisyonu

Otururken belinizi ve sırtınızı dik tutmalı, her iki ayağınızı da yere eşit bir şekilde temas ettirmelisiniz.

Araba kullanırken eğilmeyi önlemek adına direksiyona yakın durmalı, çalışırken de çalışma masanıza olabildiği kadar yakın oturmalısınız.

Postür Neden Önemlidir?

postür nedir

Sağlıklı bir iskelet ve kas sistemine sahip olmanın yolu doğru bir postür alışkanlığı kazanmaktan geçiyor.

Doğru duruş alışkanlığı kazanmadığınız taktirde duruş bozukluklarına yakalanabilirsiniz.

En Yaygın Duruş Bozuklukları

  • Kifoz ( Kamburluk) : Sırt omurgasının öne doğru eğik olması anlamına gelen kifoz; karın kaslarında zayıflık, bel çukurluğunda artma, zayıf sırt kasları vb. yanlış postür sonucunda ortaya çıkan bir duruş bozukluğu.
  • Lordoz ( Çukur Bel) :Karın kaslarındaki gevşeklik, sırt ve kalça kaslarındaki dengesizlikler sonucu meydana gelen lordoz; beldeki normal çukurluk seviyesinin artması anlamına geliyor.
  • Kifolordoz: Kişide hem kaburluk hem de çukur belin birlikte olması olarak tabir edilen kifolordoz; bir diğer duruş bozukluğu.

Kısacası kamburluk vb. duruş bozukluklarına yakalanmamak adına kesinlikle postürünüze özen göstermeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca Bknz : Duruşunuzu Düzeltecek Esneme Hareketleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir