Portakaldan Daha Fazla C Vitamini İçeren 10 Yiyecek

C vitamini duyduğunuz an akla ilk gelen meyve portakal olur. Ama bazı meyveler portakaldan bile daha fazla C vitaminine sahiptir. Hasta olmaya başladığınız an ya da vitamine ihtiyaç duyduğunuzda portakala ikame olarak tüketebileceğiniz meyveleri sizler için sıraladık.

Portakaldan Daha Fazla C Vitamini İçeren 10 Yiyecek

beslenme-onerileri1 . Çilek : Hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı. Herkesin bayılarak yediği çileğin  bir bardağında 87 mg C vitamini bulunur. Ayrıca çilek kötü kolesterolü düşürür, vücutta antioksidan etkisi yaratır.

2 . Acı Biber : 1 adet büyük (45 gr) acı biberde 109 mg C vitamini bulunur. Acı biber ayrıca E, K ve A vitaminlerini de içerir.

3 . Ananas : Ananas da tam bir C vitamini deposudur. 100 gram ananasta yaklaşık 48 mg C vitamini bulunur. A vitamini açısından da zengin olan ananas, antioksidan özelliği sağlar, soğuk algınlığına karşı korur, kalp ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

adet-doneminde-zayiflama-24 . Brokoli : Her ne kadar gereken değerini göremese de bir porsiyon brokoli de 132 mg C vitamini vardır. Bol diyet lifi, A ve B1 vitamini de içeren brokoli, zayıflamayı kolaylaştırır, cilt ve saç sağlığını korur, sinir sistemini güçlendirir.

5 . Yer Lahanası : 1 kap yer lahanasında yaklaşık 84 mg C vitamini bulunur. Ayrıca yer lahanası  kalın bağırsak kanserine, akciğer kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

6 . Mango : Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan mangonun 1 kabı, 122 mg C vitamini içerir. Kilo vermeye de oldukça yardımcı olan mango kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür.

yaslanmayi-geciktiren-yiyecekler7 . Papaya : Henüz ülkemizde popülerliğini bulamayan papayanın bir bardağında 88.3 mg C vitamini bulunur. Ayrıca papaya cildi yeniler, kemikleri güçlendirir.

8 . Brüksel Lahanası : 1 kap brüksel lahanası 75 mg C vitamini içerir. Cilt ve saç sağlığına çok faydalı olan brüksel lahanası, A ve E vitamini açısından da oldukça zengindir.

9 . Kivi : 2 adet orta boy kivi 128 mg C vitamini içerir. E ve K vitaminleri de içeren kivi, kalp sağlığını korur, sindirim sistemini güçlendirir, kabızlığı önler.

10 . Karnabahar : Küçük boy bir karnabaharda 127,7 mg C vitamini bulunur. Turpgiller ailesinden gelen karnabahar ayrıca  float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin ve sodyum ve potasyum içerir. Kalp sağlığını koruyan karnabahar kalsiyum deposudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir