Portakaldan Daha Fazla C Vitamini İçeren 10 Yiyecek

C vitamini duyduğunuz an akla ilk gelen meyve portakal olur. Ama bazı meyveler portakaldan bile daha fazla C vitaminine sahiptir. Hasta olmaya başladığınız an ya da vitamine ihtiyaç duyduğunuzda portakala ikame olarak tüketebileceğiniz meyveleri sizler için sıraladık.

Portakaldan Daha Fazla C Vitamini İçeren 10 Yiyecek

beslenme-onerileri1 . Çilek : Hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı. Herkesin bayılarak yediği çileğin  bir bardağında 87 mg C vitamini bulunur. Ayrıca çilek kötü kolesterolü düşürür, vücutta antioksidan etkisi yaratır.

2 . Acı Biber : 1 adet büyük (45 gr) acı biberde 109 mg C vitamini bulunur. Acı biber ayrıca E, K ve A vitaminlerini de içerir.

3 . Ananas : Ananas da tam bir C vitamini deposudur. 100 gram ananasta yaklaşık 48 mg C vitamini bulunur. A vitamini açısından da zengin olan ananas, antioksidan özelliği sağlar, soğuk algınlığına karşı korur, kalp ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

adet-doneminde-zayiflama-24 . Brokoli : Her ne kadar gereken değerini göremese de bir porsiyon brokoli de 132 mg C vitamini vardır. Bol diyet lifi, A ve B1 vitamini de içeren brokoli, zayıflamayı kolaylaştırır, cilt ve saç sağlığını korur, sinir sistemini güçlendirir.

5 . Yer Lahanası : 1 kap yer lahanasında yaklaşık 84 mg C vitamini bulunur. Ayrıca yer lahanası  kalın bağırsak kanserine, akciğer kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

6 . Mango : Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan mangonun 1 kabı, 122 mg C vitamini içerir. Kilo vermeye de oldukça yardımcı olan mango kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür.

yaslanmayi-geciktiren-yiyecekler7 . Papaya : Henüz ülkemizde popülerliğini bulamayan papayanın bir bardağında 88.3 mg C vitamini bulunur. Ayrıca papaya cildi yeniler, kemikleri güçlendirir.

8 . Brüksel Lahanası : 1 kap brüksel lahanası 75 mg C vitamini içerir. Cilt ve saç sağlığına çok faydalı olan brüksel lahanası, A ve E vitamini açısından da oldukça zengindir.

9 . Kivi : 2 adet orta boy kivi 128 mg C vitamini içerir. E ve K vitaminleri de içeren kivi, kalp sağlığını korur, sindirim sistemini güçlendirir, kabızlığı önler.

10 . Karnabahar : Küçük boy bir karnabaharda 127,7 mg C vitamini bulunur. Turpgiller ailesinden gelen karnabahar ayrıca  float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin ve sodyum ve potasyum içerir. Kalp sağlığını koruyan karnabahar kalsiyum deposudur.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir