Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu kadınlarda görülen önemli bir yumurtlama problemidir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda oldukça sık rastlanan bu rahatsızlıkta yumurtalar aynı anda olgunlaşmaya çalışır ancak başaramaz. Sağlıklı bir kadın vücudunda yumurta gelişimi ve olgunlaşması aynı zamanda, döllenmeye müsait bir şekilde gerçekleşir. Ancak polikistik over sendromu bulunan kişilerde gelişip döllenme yeteneği kazanamazlar. Bu duruma genetik ve çevresel faktörler sebep olabilir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromu beraberinde farklı rahatsızlıkları da getirebilir. Bu belirtilerden bazıları;

  • Adet düzensizliği
  • Aşırı tüylenme
  • Kısırlık
  • Obezite
  • Cilt problemleri
  • Saç problemleri

Eğer bu gibi belirtiler mevcutsa ya da artmaya başladıysa polikistik over sendromundan şüphelenmeli ve en kısa zamanda doktora başvurarak gerekli muayene, ultrason ve tetkiklerin yapılmasını sağlamalıdır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Tedavi sürecinde öncelikle hastanın diyetisyen gözleminde kilo vermesi sağlanır. Bu süreçte insülin direnci kırılır, kilo kaybı sağlanır. Çoğunlukla kilo kaybından sonra adet düzene girebilir ve yumurtlama problemi ortadan kalkabilir, hatta kimi zaman gebelik kendiliğinden oluşabilir. Ancak kilo verdikten sonra da adet düzensizliği devam ediyorsa yumurtlama sağlayan ilaçlar ve hormon tedavisi uygulanır. Eğer hormon ve ilaç tedavisi de işe yaramazsa çiftlere tüp bebek yöntemi önerilir.

Polikistik Over Sendromu için Beslenme Önerileri

Polikistik over sendromuna sahip kadınlarda insülin direnci sık karşılaşılan bir durumdur. İnsülin direnci kan şekeri seviyesinin dengesiz olmasına sebep olur. Bunu engellemek için düşük glisemik indeskli bir beslenme düzeni sağlamak gereklidir. ( Bknz : Glisemik indeks Diyeti Nedir ? )

Düşük glisemik indeksli beslenme programının dışında öğün atlamamalı güne mutlaka kahvaltı yaparak başlanmalıdır. Ayrıca Omega-3 kaynağı, avokado, balık yağı, zeytinyağı, kuru yemiş gibi insülin düzeyinin ve hormonların dengelenmesinde yardımcı olan sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Düzenli egzersiz yapmak da kilo kaybına yol açtığı için bu dönemde egzersiz yapmak polikistik over sendromunu engellemede yardımcı olacaktır.