Polenin Faydaları Nelerdir?

Geçmişten bu yana birçok hastalığı tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan arı poleni,  insan vücudunun gelişmesi için gereken tüm besin maddelerini bir arada taşıyan ender gıdalardan biri. Özellikle doğal alerji tedavileri için kullanılan polen, performans arttırıcı, güç verici özelliği ile oldukça tercih edilen bir yiyecek. A, B, C,D,E,H ve P vitaminleri  ile birlikte sodyum, kalsiyum, silisyum, alüminyum ve çinko da içeren arı poleninin faydalarını sizler için derledik.

Polenin Faydaları

1 . Antioksidandır

Arı poleni güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki düzensizlikleri giderir, vücudun ve hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanma belirtilerini geciktirir. Kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.

2 . İltihaplanmaları Azaltır

Arı poleninin antienflamatuvar özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde vücutta bulunan akut ve kronik iltihaplanmaların tedavisinde yardımcıdır.

3 . Enerji Verir

Polen vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. Bu da doğal bir enerji kaynağı olmasını sağlar. Dayanıklılığı artırır, yorgunluğu azaltır vücuda enerji ve zindelik verir.

 

4 . Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli polen tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikroplardan ,hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikaller ile savaşır, hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.

5 . Sindirim Sistemini Korur

İçerdiği vitamin ve mineraller dışında ayrıca bünyesindeki enzimler ile sindirim sistemini destekler. Bağırsak florasını güçlendirir.

6 . Solunum Yollarını Korur

Arı poleninin faydaların bir diğeri de solunum yollarına olan olumlu etkileri. İçerdiği antioksidanlar akciğer dokuları üzerinde olumlu etkiler yaratır. Özellikle astım hastalığında sıkça kullanılan polen, astım ataklarını hafiflettiği gibi kimi zaman atakları tamamen önleyici etki de yaratabilir. Aynı zamanda bronşit hastalığında da koruyucu etki yaratır.

Polenin Kimyasal Bileşimi

% 30 sindirilebilir karbonhidratlar
% 26 şekerler (esas olarak fruktoz ve glukoz)
% 23 protein (esansiyel amino asitlerin yüzde 10’u dahil)
% 5 lipidler (esansiyel yağ asitleri dahil)
% 2 fenolik bileşikler (flavonoidler dahil)
% 1.6 mineraller (kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, bakır, çinko, manganez, silisyum ve selenyum dahil)
% 0,6 oranında suda çözünür vitaminler ve asitler (B1, B2, B6 ve C dahil)
% 0.1 yağda eriyen vitaminler (A, E ve D vitaminleri dahil)