Orgazmın Faydaları Nelerdir?

Orgazm malesef ülkemizdeki genel geçer kanılara göre konuşulması bile ayıp olan konulardan biri. Ancak şöyle bir gerçek var ki orgazm olmak harika bir duygu olmanın yanında kadın sağlığı için de oldukça faydalı. Cinsel uyarılma ile birlikte zevkin doruk noktasına ulaşmasıyla gerçekleşen orgazm olmanın faydalarını sizler için derledik.

Orgazm Olmanın Faydaları

  • Orgazm olmak beyin sağlığını koruyarak zihinsel faaliyetlerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bazı araştırmalar orgazm sırasında kadınların beyinsel aktivitelerinde artış gözlemlemiştir. Ayrıca orgazm beyne daha fazla  oksijen taşınmasını sağlar. Bu yüzden orgazm sırasında kadınların beyni normal zamanlara oranla daha fazla oksijen kullanır.
  • Orgazm kalp sağlığını korur.
  • Orgazm olduğu zaman beynin bir bölümü olan hipotalamustan oksitosin  adı verilen bir hormon kana karışır. Bu hormon vücudu rahatlatan, sakinleştiren ve sıcaklık hissi veren bir hormondur. Bu yüzden düzenli orgazm anksiyet, kaygı ve korku gibi rahatsızlıkları büyük ölçüde azaltır.
  • Orgazm sırasında vücudun kan akışı hızlanır. Bu hızlanma  genital bölgeye daha fazla kan gitmesine yardımcı olur. Bu da bu bölgedeki dokuların daha sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Uyku öncesi orgazm , uykuya daha kolay dalmanızı sağlar. Orgazmın sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku süreci geçirmenize yardımcı olur.
  • Orgazm doğal bir ağrı kesicidir. Salgılanan oksitosin ve endorfin başta baş ağrısı gibi bir çok ağrının azalmasına hatta tamamen bitmesine yardımcı olur. Salgılanan bu hormonlar kan basıncının azalmasına ve vücudun gevşemesine yardımcı olur. Bu da baş ağrısı, migren ağrısı, adet ağrıları gibi ağrıların kesilmesini sağlar.
  • Orgazm cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Orgazm ile birlikte DHEA hormonunun da seviyesi artar, bu hormon cildin daha parlak, canlı ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir