Oolong Çayının Faydaları

Çin, Tayvan ve Japonya ‘nın geleneksel çayı olan oolong çayı, Camellia sinensis ailesinden gelir. Wu-Long çayı olarak da bilinen oolong çayı, siyahçay ve yeşil çaya benzer ama ayrıldığı nokta femantasyon süresinin  yeşil çaya göre daha uzun, siyah çaya göre daha kısa olmasıdır. A, B, C, E ve K vitamin deposu olan oolong, ayrıca kalsiyum, manganez, bakır, karoten, selenyum ve potasyum gibi bir çok minerali de içermektedir. Özellikle zayıflamak isteyenler tarafından içilen oolong çayının faydaları da oldukça fazla.

Oolong Çayının Faydaları

oolong-cayinin-faydalari1 . Oolong çayının düzenli içildiğinde diğer çaylara göre % 220 daha çok yağ yaktığı söyleniyor. Günde 2-3 bardak Oolong çayı tüketen insanlar diğer insanlara göre % 8 daha çok kilo kaybedebilir. Ayrıca vücudumuzdaki yağların birikmesini sağlayan enzimlerin salgılanmasını yavaşlatır.

2 . Oolong çayında yağ mekanizmasını kontrol eden polifenol bileşiği bulunuyor. Bu da bu çayın zayıflamaya olan etkilerinden biri. Bu özelliği sayesinde çay içildiğinde vücutta yağ yakımı kolaylaşır.

3 . Oolong çayında bulunan aktioksidanlar bir yeşil çay kadar olmasa da kansere karşı koruyucu görev yapmaya yeter. Düzenli oolong çayı tüketerek serbest radikallerin hücrelere ve DNA’ya zarar verme riskini düşürebilirsiniz.

oolong-cayinin-faydalari4 . İçildiğinde sindirim sistemini rahatlatır, mideyi yatıştırır.

5 . Oolong çayı cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Cildin görünümünü güzelleştirir, tazelik verir, ciltteki kırışıklıkların azalmasını sağlar ya da oluşmasını engeller. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır.

6 . Kafein içerdiği için sağlıklı bir enerji kaynağıdır.  Zihinsel performansı  da arttırır, içen kişiye gün boyu zindelik ve canlılık verir.

7 . Oolong çayının faydalarından biri de saç bakımı için olan önemi. Saçı yumuşatır, canlılık katar. Ayrıca saç dökülmelerini önler.

8 . Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

9 . Egzama, diş hastalıkları, kemik hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

10 . Oolong çayı kalp için de oldukça faydalıdır. Kalp krizi geçirme riskini azaltır.

11 . Yüksek tansiyonu düşürür, kolestrolü düzenler.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

oolong çayının faydalarıKurutulmuş olarak satılan oolong çayından demliğe 1 – 1,5 çay kaşığı ve üzerine de büyük bir fincan sıcak su koyarak tek kişilik olacak şekilde demleyebilirsiniz.

Oolong çayını demlerken dikkat edilmesi gereken tek şey sabırdır. Ne kadar uzun süre bekletirseniz tadı da o kadar güzelleşecektir. Ayrıca oolong çayını porselen çaydanlıklarda demlemeniz gerekir. Daha sonrasında porselen çaydanlığı sadece su ile yıkamanız, herhangi bir kimyasal madde ile temizlememeniz önerilir.

Oolong Çayı Nerede Satılır?

Oolong çayına aktarlardan ulaşabileceğiniz gibi online alışveriş ile almak isterseniz Gittigidiyor sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Satın almak için : Oolong çayı satın al

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir