Önemli Diyet Hataları

Diyet yapmak başlı başına sistemli yapılması ve uygulanması gereken bir olaydır. Günümüz insanının yaptığı günlük diyet uygulamalarında ise bolca hata bulunur. Oradan buradan duyulan diyet listeleri ile sadece aç kalmaya, az yemeye yönelik diyetler, bilinçizce sadece kilo vermeye çalışmak vücuda işkence yapmaktan başka bir işe yaramaz. Kilo kaybetmek uğruna sağlığı kaybetmek yerine, diyete başlamadan kişinin kendi vücut ve yaşam tarzına özgü doğru diyeti bulması gerekiyor. Yoksa yanlış yönlendirmeler ile yapılan diyet hataları, uzun vadede kişinin daha şiddetli kilo sorunları yaşamasına sebebiyet veriyor.

Beslenme ve diyet uzmanlarının, diyet yapmak isteyenler için belirttiği diyet hatalarını ve diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kurallardan birkaçını sizler için derledik.

1 . Diyet Yaparken Her Gün Tartılmak

Diyet yapan insanların düştüğü hataların en başında gelenlerden birisi. Her gün hatta yer yemekten sonra tartılmak motivasyonu düşürecek en önemli unsurlardan birisidir. Sağlıklı kilo vermek bir anda olacak birşey değil, uzun vadede olacak bir durumdur. Üstelik gün içerisinde vücudumuzun verdiği ödem, kabızlık gibi tepkiler de toplam kiloyu etkilediği için, diyet programınız boyunca haftada bir kez sabahları aç karnına, kıyafetsiz ve tuvaletinizden sonra tartılmanız diyet motivasyonunuz açısından daha doğru olacaktır.

diyet-egzersiz(1)

2. Popüler Diyetler

Diyet sağlığın ve zindeliğin korunması için gerekli olan beslenme düzenine denir. Bu düzen kişiden kişiye, vücut yapısından vücut yapısına değişiklik gösterir. İnternetten, arkadaş çevrenizden ya da diğer kaynaklardan duyduğunuz onlarca diyetin sizin vücut düzeninize, metabolizmanıza ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını bilmeden uygulamak metabolizmanıza ve size ciddi zararlar verebilir.

elma-detox

3. Diyet Uğruna Aç Kalmak

Diyet hataları başlığının bir diğer önemli maddesi de diyet yapmanın aç kalmak olarak görülmesi. Az yemenin, öğün atlamanın, mideyi boş bırakmanın hızlı kilo verdirdiğini düşüncesi tamamen yanlış olmakla beraber, bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, hem bir sonraki öğünde farkında olmadan daha fazla besin tüketirsiniz, hem de uzun süre herhangi bir besin tüketilmediği için, vücudunuz kendini korumaya alarek ve bir sonraki öğünü depolamaya başlar. Ayrıca vücudunuz su kaybına uğrar ve sonrasında kaslarınız küçülür ama yağ oranınızda herhangi bir değişiklik olmaz. Tüm bunların sonucunda kan şekeriniz ciddi düşüş yaşar, tatlı isteğiniz artar, güçsüzlüğünüz artar, iş veriminiz düşer, baş ağrısı olur.

diyet hataları

4. Tek Tip Diyetler

Mandalina diyeti, Lahana çorbası, keten tohumu, meyve diyetleri, ılık limon suyu vb. gibi tek tip diyetler de diyet hataları konumuzun önemli maddelerinden biridir. Ekmeği tamamen kesmek, karbonhidrat yerine tamamen protein almak, akşamları yemek yerine sadece meyve tüketmek gibi yapılan hatalar metabolizmada ağır rahatsızlıklara sebebiyet verir. Sağlıklı bir diyette vücudun tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Yapılan tek tip diyet hataları yüzünden vücudun vitamin ve mineral kaybetmesi çok ciddi karaciğer ve böbrek hasarlarına sebep olabilir.

tektip_beslenme

5. Zayıflama İlacı Kullanmak

Bilinçsizce, doktor kontrolünde olmadan alınan zayıflama ilaçlarının bir çok hastalık ve ölüme sebebiyet olduğuna çokça tanık olduk. Sadece kilo vermek uğruna doktor onayı ve önerisi olmadan alının zayıflama ilaçları çok ciddi sağlık sorunlarına hatta dediğimiz gibi ölümlere bile sebep olabilir. Zayıflama ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılması ve bireyin sağlığı açısından rutin testlerle risk takibi yapılması gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir