Omega 3’ün Faydaları

Çoğu bitkide bulunmayan, hayvansal gıdalar içerisinde yalnızca balıkta bulunan Omega 3, mucizevi etkileri ile birçok hastalığa iyi geliyor. Sağlık açısından oldukça yararlı olan bu yağ, balığın yanı sıra keten tohumu ve ceviz yağı, semizotu vb. besinlerde bulunsa da en faydalı yağın balıkta yer aldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden doktorlar tarafından haftada en az iki kez balık tüketilmesi tavsiye ediliyor.
Omega 3’ün faydaları, temel olarak şu şekilde karşımıza çıkıyor;
omega 3 hangi besinlerde var1) Kalp sağlığını önemli derecede tehdit eden trigliserit düşürücü özelliği olan omega 3 vücut için zararlı olan çoğu yağın zararlarına karşı bir kalkan görevi üstleniyor. Düzenli olarak balık tüketenler, balık tüketmeyenlere oranla kalp krizi riski ile daha az karşılaşıyor.
2) Vücudun enerji depolamasına ve üretmesine katkıda bulunan bu yağ, kavrama gücünü ve hareket kabiliyetini arttırıyor, endişe, depresyon ve hüzün vb. ruhsal rahatsızlıkların görülme riskini de azaltıyor.
3) Odaklanma problemi çekenler için de birebir olan Omega 3, konsantrasyon yeteneğini arttırıyor, iltihabi hastalıkların da iyileşmesine yardımcı oluyor.
4) Kan pıhtılaşmasının önlenmesinde önemli bir yer tutarken, beyin gelişimine de katkıda bulunuyor.
5) İltihabı romatizma ve böbrek rahatsızlıklarının iyileşmesinde de etkili olan Omega 3’ün faydaları, cinsiyete, yaşa ve rahatsızlığın cinsine göre değişiklik gösterebiliyor.
Yalnız kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin bu yağ ve hap türevlerini tüketmeden önce kesinlikle doktora danışması gerekiyor. Aksi halde aşırı yağ tüketimine bağlı birtakım yan etkilerin kaçınılmaz son olduğunu söyleyebiliriz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir