Olumsuzluklar ile Başa Çıkmanın Yolları

Son zamanlardan özellikle toplumsal ve ekonomik konularda oldukça olumsuz zamanlar yaşıyoruz. Yaşadığımız bu üzücü günler, günlük hayatımıza da büyük oranda etki ederek olumsuzluğu genel ruh halimiz haline getiriyor. Sabah güne kötü haberler ile başlamak, gün içerisinde stresli ve endişe dolu zamanlar geçirmek, gelecek kaygıları vs. derken hem psikolojimizi hem de fiziksel gücümüzü negatif yönde etkiliyoruz.

Peki olumsuz duygular ile başa çıkmak mümkün mü?

negatif-dusuncelerden-kurtulmanin-yollari*  Olumlu insanlar ile bir arada olun. Sizi daha da olumsuzluğa sürükleyerek, sadece kötü şeylerden bahsedip içinizi daha da karartan insanlar yerine, size neşe verecek, umut aşılayacak insanlar ile birlikte olun.

* Gündemi takip etmeyi azaltın. Eğer olumsuzluk gündem kaynaklıysa, gündemi takip etmeye kimi zaman ara verin. Belirli aralıklar ile gündemden uzak kalarak kendinizi soyutlamak, daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Çok önemli gelişmeleri zaten mutlaka duyuyor olacaksınız. Ama bunlar dışındaki haber ve olaylardan belirli süreler ile kaçının.

* Olumlu düşünmeye çalışın. Stres ve kaygı anlarında olumlu düşünmek çok zordur ama olumlu düşünceye hakim olmaya başladığınızda çevrenizde olan bitenlerinde değiştiğini gözlemleyeceksiniz. Hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğini düşünmek sadece daha fazla olumsuzluk getirir. Umudunuzu tazeleyin, iyi şeylerin gerçekleşeceğini düşünün, enerjinizi pozitiflikten yana  kullanın. Etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

negatif-dusuncelerden-kurtulmanin-yollari* Sevdikleriniz ile tartışmaktan kaçının. Kimi zaman en yakınlarınız ile duygu ve düşünceleriniz çatışabilir. Kendinizi mutsuz ve olumsuz hissettiğiniz zamanlarda sevdiğiniz kişiler ile çatışma haline girerek tartışmak sizi daha da üzecek ve daha karamsar hale getirecektir. Bu gibi zamanlarda konuları kapatmaya, düşüncelere saygı duymaya, anlık tartışmalardan uzak kalmaya çalışın.

* Spor yapın. Spor içinizdeki negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirmek için harika bir yöntemdir. Ayrıca bedeninize ve zihninize odaklanmanızı sağlayarak sizi dış dünyanın olumsuzluklarından kısa süre de olsa uzaklaştırmayı sağlar. Gün içerisinde düzenli olarak spor yaparak enerjinizi yerine getirebilirsiniz. Ayrıca küçük doğa yürüyüşleri, bisiklete binmek, yüzmek de olumsuzluklardan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.negatif

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir