Öksürük Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Öksürük, solunum yollarının temizlenme aşamasında gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Balgamlı, balgamsız ve kronik olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır. Balgamlı öksürüğe prodüktif öksürük denir. Bu öksürük türü 3 haftadan uzun sürerse kronik öksürük olarak kabul edilir. Balgamsız öksürük ise kuru bir öksürüktür. Boğazda gıcık varmış hissi yaratır.

Öksürük Neden Olur?

Öksürük çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Kuru öksürük; nezle ve grip gibi en çok görülen sebepler dışında kalp yetmezliği, akciğerde sıvı toplanması, tüberküloz, farenjit, astım, reflü gibi sebeplerden de kaynaklanabilir. Balgamlı öksürük ise bronşit, sinüzit gibi sebeplerden kaynaklanır. Ayrıca sigara içmek de balgamlı öksürüğe yol açar. Kronik öksürük ise uzun süre kullanılan tansiyon ilaçlarında ya da yine sigara kullanımında ortaya çıkar.

Öksürük Tedavisi Nasıldır? Öksürüğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Öksürük eğer 3 haftanın üzerine çıkmışsa hasta mutlaka uzman bir doktora görünmelidir. Aynı şekilde öksürük başladıktan itibaren antibiyotik kullanıldıysa ve buna rağmen geçmediyse, öksürük ile birlikte ateş ve ciddi bir nefes darlığı varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Öksürükten Kurtulmak için Yapılabilecek Şeyler

  • Öksürük tedavisinde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Vitamin ve mineral değeri yüksek gıdalar yüketilmeli, bol bol C vitamini takviyesi yapılmalıdır.
  • Bol bol sıvı alınmalıdır.
  • Tozlu, kirli ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Bal, limon suyu, zerdeçal, zencefil, sarımsak gibi öksürüğe iyi gelen yiyecekler gün içinde tüketilmelidir.
  • Sıcak çorbalar, bitki çayları gibi sıcak içecekler tüketilmelidir.
  • Vücut direncini güçlü tutmak için düzenli spor ve egzersiz yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir