Öksürük İçin Doğal Çözümler

oksuruk-icin-dogal-cozumlerÖzellikle sonbahar ve kış aylarında soğuk havalar yüzünden bozulan bağışıklık sistemimiz; boğaz ağrısı, grip, hapşırma ve öksürük gibi rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Öksürükten kurtulmak adına gün aşırı nane-limon içmeyi tercih etsek de çoğu zaman tek başına nane-limon içmek yeterli olmayabiliyor. Peki; öksürüğün kesilmesi için neler yapabiliriz? Hangi bitki çaylarını tüketmeliyiz?

İşte öksürük için doğal çözümler listemiz:

  • Kuru öksürüğü kesmek adına tarçın, ıhlamur, ayva, zencefil ve limonu karıştırarak, birlikte kaynatabilir; ardından bu karışımı günde 2-3 kez içebilirsiniz.

oksuruk-icin-dogal-cozumler

  • 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırabilir ve bu karışımı tüketebilirsiniz. Dilerseniz bal ve karabiber karışımını; 1 bardak süte ekleyerek de karışımı içebilirsiniz. Ya da bal ve karabiberi tükettikten 5 dakika sonra 1 bardak ılık süt içerek de öksürüğün kısa bir sürede kesilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bir miktar toz zencefil ile bir tatlı kaşığı balı, karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve bu karışımı tüketin. Zencefil ve bal karışımı da öksürüğünüzün kesilmesine yardımcı olacaktır.
  • Öksürüğünüze balgam eşlik ediyorsanız; balgamlı öksürükten kurtulmak adına vücuttaki iltihaplara iyi gelen ıhlamur çayı içebilirsiniz.

oksuruk-icin-dogal-cozumler

  • Balgamlı öksürük tedavisinde tüketebileceğiniz bir diğer karışım; ıhlamur, karanfil, zencefil ve tarçın bitkilerinin yapraklarıyla demleyebileceğiniz çay! Bitkilerin şifa verici etkisini kaybetmemesi adına bu karışımı; ortalama 5 dakika demlemeli, demledikten sonra ise çayın dinlenmesini beklemelisiniz.
  • Nişastalı su tüketmek de öksürüğünüzün hafiflemesine yardımcı olabilir. Nişastalı suyu hazırlamak için öncelikle bir miktar nişastayı su ile kaynatmalı, ardından karışıma portakal ve limon suyu eklemelisiniz. Dilerseniz bu karışıma bir miktar da pekmez ekleyebilirsiniz.
  • Solunum yolu ve akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde bol miktarda su tüketmek; oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden gün içerisinde bol miktarda su tüketmeye özen gösterin!
  • Bebeğiniz öksürüğe yakalandıysa; bir miktar kekik ile balı karıştırdıktan ve karışıma ılık su ekledikten sonra bu karışımı bebeğinize içirmenizi öneriyoruz.
  • Ayva yaprağını ve ıhlamuru birlikte kaynattıktan sonra tüketerek de öksürük şikayetinizi hafifletebilirsiniz.

Öksürüğünüz şiddetlendiğinde ya da geçmediği durumlarda doğal yöntemlerin haricinde aile hekiminize görünmenizi ve mutlaka muayene olmanızı öneririz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir