Öfke Nasıl Oluşur?

ofke-nasil-olusurBir kişiye ya da bir olaya aniden sinirleniyor; sinirinizden gözünüz dönüyor ve karşınızdaki kişiyi o an için parçalamak istiyorsanız; öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor, demektir. Peki; bir şeye ya da bir kişiye kızdığımızda ona zarar vermek istememize neden olan bu öfkeye nasıl kapılıyoruz? Yani öfke; beynimizde nasıl oluşuyor?

Aslında her şey beynimizin duygu merkezinde gerçekleşiyor. Beynimizin mantık ve karar alma bölümü olarak bilinen serebral korteks; daha mantıklı kararlar almamıza yardımcı oluyor.

Beynimizin duygu merkezi olarak bilinen limbik sistem; serebral kortekse göre daha ilkel ve beynimizin daha derinlerinde yer alıyor. Bizler kızdığımızda ve öfkelendiğimizde; beynimizin maalesef ki limbik sistemini kullanmış oluyoruz.

ofke-nasil-olusurLimbik sistemde duygusal hatıralarımızı depoladığımız ve hayatta kalma içgüdümüzü şekillendiren bir de amigdala isimli yapı bulunuyor.

Çevremizden aldığımız tüm bilgiler önce amigdalaya geliyor ardından da limbik ya da serebral korteksten birine gidiyor. Yani öfkelendiğimiz anlarda dışarıdan gelen bilgi ve olaylara karşı amigdala ani bir harekete geçiyor ve bu bilgiyi; beynin serebral korteksine göndermek yerine limbik sisteme paslıyor. Bu duruma ise tıp dilinde ‘amigdala gaspı’ adı veriliyor.

Amigdala gasp edildiğinde kişi, kendini bir türlü kontrol edemiyor ve kişi öfke patlaması yaşayarak; karşısındaki kişiye sonradan pişman olacağı sözler söyleyebiliyor.

Üstelik kişinin yaşadığı öfke patlaması; 20 dakika boyunca etkisini gösterebiliyor. Yani bir kişinin tamamen sakinleşmesi için en az 20 dakikaya ihtiyacı oluyor.

Öfkenin Ortaya Çıkış Aşamaları Nelerdir?

ofke-nasil-olusur

Öfkenin kökeninde istediğimiz şeye sahip olamamak yatıyor. Aslında öfkelenen kişi; kişinin kendisine saygı gösterilmesini bekliyor. Hayal kırıklığı yaşa mak ve incinmek de öfkeyi tetikleyen unsurlar arasında bulunsa da öfke; aslında çok boyutlu bir duygu.

  • Sinsi öfke: Kişinin etrafındaki olaylara karşı duyarsız bir şekilde davranması
  • İlgisiz görünme: Kişi; öfkelendiği kişiyi cezalandırmak amacıyla ona karşı ilgisiz davranır.
  • Suçlayıp, karalama: Kişi öfkelendiği kişiyi incitmek adına onu suçlar ve karalar.
  • Sesini yükseltme ve hakaret etme: Bu durum; öfkenin giderek şiddetlendiğini haber verir.
  • Tehditkar davranma: Kişinin istediğini yaptırmak için kararlılığını arttırması
  • Üzerine gitme: Öfkelenilen kişiyi psikolojik açıdan sıkıştırma
  • Kontrollü saldırı: Fiziksel tacizde bulunma
  • Gözün dönmesi: Kişinin her şeyi kırıp dökecek seviyede şiddete başvurması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir