Ofiste Su Tüketimini Artırmanın Yolları

Eğer su içmeyi unutan biriyseniz ve yoğun bir iş temponuz varsa gün içinde su içmek aklınıza bile gelmeyebilir. Ancak su içmediğiniz durumlarda enerjiniz düşer, verimliliğiniz azalır, kendinizi yorgun ve isteksiz hissedersiniz. Bu yüzden gün içinde her yerde ancak çalışan biriyseniz özellikle ofiste su tüketimi oldukça önemlidir.

Ofiste Su Tüketimini Artırmak için Neler Yapmalı?

1 . Su Miktarını Belirle

Kendinize günlük bir su tüketim miktarı belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Erkeklerin günde ortalama 3 litre, kadınlarınsa ortalama 2,2 lite su tüketmesi önerilir. Günlük tükettiğiniz kaloriye oranla ne kadar su içmeniz gerektiğini hesaplayarak su tüketim miktarınızı belirleyebilir ve bir hedef yaratabilirsiniz. Su içmeyi bir hedef haline getirmek su içme alışkanlığı kazanmanın yollarından biri olabilir.

2 . Masanızda Bulundurun

Masanızda, gözünüzün sürekli göreceği bir alanda bir su şişesi ya da sürahi bulundurun. Bu sayede gözünüz her çarptığında su içmeniz gerektiğini hatırlayabilir ve su içebilirsiniz. Eğer tek başına su içmeyi sevmiyorsanız bunu biraz keyifli kılmak için suyunuzun içerisine çeşitli meyve ya da sebzeler atabilirsiniz. Örneğin salatalık, nane, maydanoz, limon, çilek, elma, tarçın ya da karanfil gibi gıdalar hem suyunuza tat katacaktır hem de tüketmeniz için bir motivasyon kaynağı yaratacaktır.

3 . Programlardan Yararlanın

Eğer su içmeyi sürekli unutuyorsanız bunu hatırlatan programları kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza ya da telefonunuza su içmeyi hatırlatıcı bir program yükleyerek belirli zaman dilimleri yaratabilir ve alarm verdiğinde su içmeniz gerektiğini kendinize hatırlatabilirsiniz. Bu sayede su içmeyi unutuyorum bahanesini de ortadan kaldırmış olursunuz.