Ofiste Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

“Ofiste çalışanlar için beslenme” diye bir başlığın nedeni ofisin dengesiz beslenmeye yol açması ve ofisin hareketsiz bir yaşam olduğu vurgusunu yapmaktır. Burada hareketsizlikten kasıt ise masa başı işidir. Bu duruma bir de stresi eklememiz gerekiyor. Elbette bu tarz bir yaşam biçiminin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği herkes tarafından biliniyor. Ofis çalışanları tarafından sıklıkla karşılaşılan hastalıkların başında obezite, çeşitli kanser türleri, metabolizmadan kaynaklanan rahatsızlıklar ve insülin direnci geliyor. Bu hastalıklar çalışanın hayat kalitesini direkt etkilemesinin yanında, aynı şekilde iş verimini de düşüren rahatsızlıklardandır.

Ofiste çalışan birinin beslenme adına neler yapması gerekiyor?

Ofiste Çalışanlar İçin Beslenme ÖnerileriHayatın her alanında yeterli ve dengeli beslenmek zorunda olduğumuzu unutmayın. Ofiste dengesiz beslenirim, eve gidince sağlıklı beslenirim gibi bir düşünce olamaz. Hayatın her alanında yeme biçimini sağlıklı bir şekilde baştan ele almanız gerekiyor.

Ofis çalışanlarının en sık düştüğü hataların başında abur cubur ya da fast food diye tabir edilen zararlı içeriklere ve trans yağlara sahip gıdalar geliyor. Üzerine şekerli çay, kahve veya meyve sularını da eklediğinizde kilo alımı kaçınılmaz oluyor. Ofiste masa başında ne kadar hareket ediyor olabilirsiniz ki?

Toplantılar veya ağır çalışma koşulları gibi öğün atlatacak zorunlu beslenme biçiminin de kilo almaya sebep olduğunu söylemek lazım. Özellikle öğün atlanması kilo almanın başlıca sebeplerinden biri oluyor. Siz yemeyerek kilo vermediğinizi düşünürken, vücut dışarıda bir kıtlı durumu olduğunu farzederek yağları korumaya alıyor. Böylece ne yaparsanız yapın o yağları yakmanız mümkün olmuyor.

Ofiste Doğru Beslenme

Ofiste Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri1 . Kahvaltı yapmaya zamanınız olmadığını düşünüyorsanız, pratik bir kahvaltı ile çok zaman kaybetmeden günlük gereken birçok vitamin ve mineralden faydalanabilirsiniz. 1 bardak süt, birkaç tane ceviz ve 1 elmadan oluşan menü sayesinde kahvaltısız güne başlamamış olursunuz.

2 . Çalışırken mutlaka kısa yürüyüşler yapmaya çalışın. Bu imkanınız yoksa 20 dakikada bir kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirerek kan akışınızı dengeleyin.

Ofiste Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri3 . Öğlen yemeklerini mümkün olduğu sürece ofise, masa başına söylemeyin ve yürüyerek yemeğe gidin. Yemek tercihini fast food ürünlerden değil, çorba, salata ve ızgaradan oluşan bir menüden yana kullanın. Pizza, hamburger, kebap gibi ağır ve yağlı yemeklerden bir süre uzak durun.

4 . Çay veya kahve yerine bol bol su tüketin. Yanınızda mutlaka bir şişe su bulunsun. Bitki çaylarını da stresi azaltması bakımında tercih edebilirsiniz. Yine atıştırmalık için incir, kepekli bisküci veya fındık gibi yiyecekleri çekmecenize atın. Asla çok miktarda değil, azar azar tüketin.

5 . Ara öğünlerinizde elma, portakal, mandalina gibi meyveleri ya da bir kutu ayranı tercih edebilirsiniz. Bunlar sizi ana öğüne kadar tok tutar.

Bu tarz bir beslenme ile kilo almayacağınız gibi, gerçekten sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz de. Akşam işten çıkarken eve mümkün olduğu sürece bol bol yürüyüş yaparak ulaşmak sayesinde ofiste çalışarak kilo dahi verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir