Ödem Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

odem-nasil-tedavi-edilirVücudun yumuşak dokulu bölgelerinde bulunan damar içi sıvının damar dışına sızması sonucu oluşan ödem; özellikle yaz aylarında karşılaşılan, bazen de önemli hastalıkların belirtisi olabilen bir rahatsızlık. Aşırı tuz ve su tüketimi ile aşırı hareketsizlik ödeme neden olan en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Böbrek ve kalp yetersizliği, tiroid bezi rahatsızlıkları, karaciğer sirozu vb. ciddi hastalıklar sonucunda da hastada gözlemlenebilen ödem; özellikle el, kol ve ayak bölgesinde görülüyor.

Ödem Neden Olur?

  • Vücutta yer alan dokularda normalden daha fazla su bulunması anlamına gelen ödem; ödeme neden olan rahatsızlığın çeşidine göre vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabiliyor.

Örneğin; sürekli oturmaya yani hareketsizliğe bağlı olarak gelişen ödem; daha çok kol ya da bacakta görülürken; alerjik ödemler ise daha çok dudak bölgesinde ya da göz çevresinde oluşuyor.

Ödeme Neden Olan Rahatsızlıklar:

odem-nasil-tedavi-edilir

  • Kalp Yetersizliği

Kalp yetersizliği; ayak bileği ve bacakların yanı sıra kalçalar, karın içi ve ileri durumlarda akciğerde ödeme neden olan oldukça ciddi bir hastalık.

Akciğer ödemi; zamanında tedavi edilmediğinde hastanın ölümüne bile neden olabiliyor.

  • Karaciğer rahatsızlıkları

Karaciğer yetersizliği diğer adıyla siroz; bacak ve karın bölgesinde ödem oluşumuna zemin hazırlayan bir diğer önemli rahatsızlık.

  • Böbrek hastalıkları

Böbreğin kanı yeterince süzmemesi, böbrekte protein kaçağı olması, ilk olarak ayak ve bacak bölgesinde ardından da göz kapağı çevresinde ödem oluşumuna davetiye çıkarıyor.

Varisler, romatizma, paketlenmiş hazır gıda ve aşırı tuzlu besinler tüketmek de ödeme neden olan faktörler listesinde yer alıyor.

Ödem Nasıl Önlenir?

odem-nasil-tedavi-edilir

  • Ödem oluşumunu engellemek adına öncelikle tuzlu gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız.
  • Günlük yarım saat orta tempoda yürüyerek ya da düzenli spor yaparak da ödem oluşumunu durdurabilirsiniz.
  • Vücudunuzdaki sıvının dışarı atılımını kolaylaştıran adaçayı, ıhlamur, yeşil çay gibi bitki çayları tüketerek de bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.
  • Ananas, kivi, karpuz, nar gibi meyveler ve salatalık, kabak gibi sebzeler tüketerek de ödem oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz.

Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

  • Ödem tedavisinde öncelikle ödeme neden olan ciddi bir rahatsızlığın hastada mevcut olup olmadığı tespit ediliyor. Ardından da ödeme sebep olan durum, ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Ödem tedavisinde daha çok idrar söktürücü ilaçlar reçete ediliyor. Bu noktada kesinlikle bir doktora danışmalı, doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir