Ödem Azaltan Yöntemler

Kadınlarda sıkça görülen ödem günümüzün en yaygın hastalıklarından biri. Hücrelerin vücutta fazladan su tutması ile oluşan, deri ve diğer dokuların normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulundurması sonucu özellikle ayaklarda , göz kapaklarında, ellerde ve bileklerde oluşan ve insanı oldukça rahatsız eden şişlikler  günlük hayatı da çekilmez hale getiriyor.

Böbrek, kalp, damar, hormonal hastalıklar sebep olabileceği gibi fazla kilo, aşırı stres, çok az su tüketmek, aşırı sıcaklık, yorgunluk, uzun süre ayakta durmak gibi nedenler de ödeme sebep oluyorç.

Peki ödem engellenebilir mi? İşte işinize yarayacak bazı ödem azaltan yöntemler;

Ödem Azaltan Yöntemler1 . Tuzu bırakın

Tuz vücuttaki suyu tutuyor ve su tutulma miktarını da artırıyor. Yani ne kadar fazla tuz tüketirseniz vücudunuz o kadar fazla su tutuyor. Bu yüzden ödemi önlemek için tuz tüketiminizi mümkün olduğunca aza indirin. Günde 5 – 8 gram ile sınırlandırın ya da eğer yapabiliyorsanız hiç tuz kullanmayın.

 

2 . B6 vitamini tüketin

Pirinç, bulgur, baharat, sarımsak, balık gibi besinlerde bulunan B6 vitamini özellikle adet öncesi ve adet döneminde yaşanan ödem rahatsızları için birebir. Yapılan araştırmalar bu dönemlerde tüketilen B6 vitamini ile ödem sorunun oldukça azaldığını gösteriyor.

Ödem Azaltan Yöntemler3. Daha çok su için

Su toplamış bir vücut için daha fazla sıvı tüketimi size yanlış gibi gelse de tam aksine su vücudunuzdaki sıvıyı tetikler ve dışarıya atabilmenizi sağlar. Bol su tüketimi dışında maden suyu gibi sıvıları da tüketmeniz vücudun sıvı tutmasını önlemekte fayda sağlar.

4 . Magnezyum tüketin

Adet dönemi öncesi 200 gr magnezyum içeren gıdalar tüketmek ödem azaltan yöntemlerden biri. Kabak ve ay çekirdeği, kakao, susam, keten tohumu, ıspanak, barbunya magnezyum içeren gıdalardan sadece bir kaçı, bu besinleri adet öncesinde tüketerek ödem seviyenizi azaltabilirsiniz.

Ödem Azaltan Yöntemler5 . Uykunuzu düzene sokun

Az uyku ya da kalitesiz uyku da ödeme sebep olan etkenlerden biri. Mutlaka günde ortalama 7-8 saat uyumaya çalışın.

6 . Fazla kilolarınızdan kurtulun

Aşırı kilo ödeme sebep olan nedenlerden biri. Eğer fazla kilonuz varsa mutlaka diyet, egzersiz gibi yolları deneyerek fazla kilolarınızdan kurtulun.

7 . Alkol ve asitten kurtulun

Alkollü ve asitli gıdalar, asitli içecekler, kahve ve kafein oranı yüksek gıdalar ödemi tetikleyen ve artıran gıdalardır. Ödemden kurtulmak istiyorsanız bu gıdaları mümkün olduğunca azaltıp bunun yerine meyve suyu, maden suyu,meyve çayı gibi daha doğal sıvı gıdalar tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir