Normal Doğum Mu? Yoksa Sezaryen Doğum Mu?

normal-dogum-mu-sezaryen-dogum-muAnne adayı olduğunu öğrenen herkesin düşünmeye başladığı en büyük şeylerden biri normal doğum mu yapmalıyım, sezaryen doğum mu yapmalıyım oluyor. Her ağızdan farklı düşünceler, farklı yorum ve öneriler annenin kafasını karıştırsa da bu kararı vermesi gereken kişinin en başta anne adayının olması ( doktoru ile görüşerek )bizim düşüncemiz.

Kimi anne adayları doğal olan yöntemin en doğru olduğunu düşünürken kimi anne adayları da sezaryen doğuma daha sıcak bakıyor.

Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki farklar

 

 

 

  • Normal doğumda bebek vajinadan çıkar, sezaryen doğumda ise bebek cerrahi yardım ile anne karnından dünyaya gelir.
  • Normal doğum sezaryen doğuma göre daha ağrılı ve sancılı geçer.
  • Doğum sonrası hastaneden çıkma süresini göz önüne aldığınızda normal doğum gerçekleştiren anneler, sezaryen doğum yapan annelere göre daha kısa sürede hastaneden çıkıyor.
  • Normal doğum yapan annelerin daha sonra bebek yapma olasılığı daha yüksektir, sezaryen ile bebek yapan anneler, normal doğum yapan annelere göre daha az çocuk sahibi olabilir. Yani normal doğum yapan annelerin tekrar hamile kalma olasılığı daha yüksektir.

 

  •  Sezaryen doğumun en büyük avantajlarından birisi, doğum esnasında bebeğin hayati riskini en aza indirgemiş olmasıdır. Normal doğumda gerçekleşebilecek risklerin hemen hepsi sezaryen doğumda sıfıra indirilir.
  • Sezaryen doğum sonrası annenin kendine gelme ve toparlanma süresi daha uzundur, normal doğumda ise anne bir kaç saat içerisinde kendisine gelir ve bebeğini emzirmeye başlar.
  • Normal doğum sezaryen doğuma göre biraz daha risklidir, doğum esnasında eylem duraklayabilir, yavaşlayabilir, bebek oksijensiz kalabilir ya da annede doğum esnasında yırtıklar oluşabilir.

Çevreden duyduğunuz bilgi ve görüşlere aldırmadan bebeğiniz ve kendiniz için en doğru kararı doktorunuz ile görüşerek siz vermelisiniz, normal doğum ya da sezaryen doğum yapıp yapmayacağınıza doktor kontrolü ile kendiniz karar vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir