Noni Suyunun Faydaları

Noni adı verilen bir meyveden üretilen noni suyu, geçmiş çağlardan bu güne dek birçok yerli halk tarafından iyileştirici olarak kullanılıyor. Vitamin, mineral ve enzimler açısından oldukça zengin olan noni suyunu bir meyve suyu gibi düşünebilmek mümkün. Belirli miktarda tüketildiğinde oldukça faydalı bir içecek olan noni suyunun temel bileşiminde vitaminler, mineraller, aminoasitler, karbondihratlar, yağlar, albumin, izoflavon, antrakinonlar ve xeronin yer alıyor.

Noni suyunun besin değeri ( 15 mililitre için ) :

• 5 kalori
• 9 gram karbonhidrat
• 5 miligram C vitamini
• 170 mikrogram niacin
• 12 mikrogram folat
• 2 miligram kalsiyum
• 800 mikrogram magnezyum
• 35 mikrogram demir
• 10 miligram potasyum
• 300 mikrogram çinko

Noni Suyunun Faydaları

1 . Kanser Türlerine Karşı Etkilidir

Anti kanser etkileri bulunur. Bu yüzden kimi durumlarda kemoterapiye destek olarak kullanılabilir. 2003 yılında Angiogenesis adlı dergide yayınlanan bir çalışmaya göre DNA ’daki kanserli yapıları engelleyerek başta göğüs kanseri olmak üzere farklı kanser türlerine karşı olumlu etkileri vardır.

2 . Anti-inflamatuvardır

Fermente noni suyu  anti-inflamatuvar özelliğe sahiptir. Bu özellik artrit ağrılarına iyi geldiği gibi, inflamatuvar hastalıkların ilerlemesine de engel olabilir.

3 . Kalp Sağlığını Korur 

Noni suyunun faydalarından bir diğeri de kalp sağlığına olan olumlu etkileri. Kolesterol seviyesini düşürerek kardiyovasküler hastalıklar ile mücadele eder, yüksek kan basıncına karşı etkilidir.

4 . Diyabete Destekleyicidir 

Noni suyu kullanan diyabet hastalarında insülin hassasiyetinin iyileştiği gözlenebilir. İçerdiği besinler insülin ile birlikte çalışıp, insülini destekleyerek diyabet tedavisine olumlu etkilerde bulunur.

5 . Yaşam Kalitesini Artırır

İçeriğinde yer alan maddeler vücudun kendisini iyi hissetmesini sağladığı gibi vücudun temel ihtiyaçlarını da sağlamasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini korur, sinir ve dolaşım sistemini güçlendirir, metabolizmayı hareketlendirir, yaşam kalitesini artırır.

6 . Hücresel Fonksiyonları Artırır

İçerdiği octoanoic asit, scopoletin, damnacanthal, terpenoidler, anthraquinonelar, caproic asit, ursolik asit ve rutin gibi maddeler sayesinde hücresel fonksiyonları artırır.

7 . Cilt Sağlığını Korur

Analjezik, antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde cilt sağlığına olumlu etkileri bulunur. Noni suyu ayrıca temel yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir, bu yağ asitleri hücre duvarlarının fonksiyonlarını iyileştirmesini sağladığı için cilde iyi gelir ve canlandırır. Ayrıca içerdiği gliserol ve butirik asit gibi bileşenlerin saç sağlığı üzerinde de oldukça olumlu etkileri bulunur.

Noni Suyu Nasıl Kullanılır? 

Noni suyunun kullanımı için günlük önerilen doz 50- 100 ml’dir. Genellikle sabah ve akşam aç karnına içilmesi önerilir. Sabah ve akşam içmeden yarım saat önce ve sonra hiçbir şekilde katı ya da sıvı herhangi bir şey tüketilmemelidir. Noni suyunu seirn ve karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Suyu içmeden önce şişeyi mutlaka çalkalamalı ve şişe açıldıktan sonra buzdolabında saklamalısınız.

Bu yazıda yer alan bilgiler tedavi ya da teşhis yerine geçmez. Bu yüzden noni suyunu kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir