Neden Kilo Veremiyorum?

” Diyet yapıyorum, egzersiz programım var ama hala neden kilo veremiyorum? ” sorusunu soranlardansanız bu yazı size özel yazıldı. Kimi zaman ne yaparsanız yapın bazı biyolojik ve fiziksel sebepler kilo vermenizi engelleyebilir.

İşte kilo verememenizin sebepleri,

1 . Magnezyum ve Demir Seviyesi

zayiflamak-istiyorumMagnezyum seviyesi düşük olan kişilerin, insülin ve glukoz seviyesi genelde yüksek olur. Yüksek seviyedeki glukoz ise kendisini yağ olarak depolar, fazla kilo almaya sebep olur. Aynı şekilde demir seviyesinin de düşük olduğu durumlarda metabolizmanın hızı düşer, kilo vermek güçleşir, fazla kilo alımı kolaylaşır.

Bu gibi durumlarda magnezyum ve demir oranı yüksek besinler tüketmek kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Magnezyum içeren besinler : ıspanak, yeşil yasulye, ay çekirdeği, kepek, domates, çilek, kereviz, çikolata, haşhaş tohumu, fesleğen, şeker pekmezi.

Demir içeren besinler : kuzu eti, hindi eti, tavuk eti gibi et ürünleri, ıspanak, tatlı patates, bezelye, brokoli, fasulye gibi sebzeler, çilek, karpuz, kuru üzüm, incir, kuru erik gibi meyvelerde bulunur.

2 . İnsülin Seviyesi

zayiflamak-istiyorumİnsülin seviyesinin normal değerlerinden yüksek olması kilo vermeyi zorlaştırır. İnsülin direnci denen bu durumda, pankreastan kana devamlı olarak insülin salgılanır. Bu sebeple kanda yükselen glukoz ise vücutta yağ depolamaya başlar. Ayrıca yüksek insülin yüzünden açlık hissi artar ve sürekli yemek yemeye başlarsınız. Bu da kilo vermenizi engeller.

İnsülin düzeyinizi ölçtürerek, uygun bir diyet programı uygulayabilirsiniz.

3 . D Vitamini Seviyesi

Obezite sorunu yaşayan hemen bir çok kişinin D vitamini eksikliği de yaşadığı yapılan araştırmalarca ortaya çıktı. Kimi insanlarda D vitamininin düşüklüğü obezitenin ve metabolik sendromun kaynağı olabiliyor. D vitamini eksikliği görünen kişilerde özellikle karın bölgesindeki yağlanma güçleniyor ve kalıcılaşıyor.

D vitamini seviyesi artırıldığında ise kişinin kilo vermesi kolaylaşıyor. Vücudun ihtiyacı olan D vitaminini; güneş, somon, ringa balığı, alabalık, uskumru gibi balıklar, süt ve süt ürünleri, D vitamini destekli besinler ile karşılayabilirsiniz.

4 . Tiroid Hormonları

zayiflamak-istiyorumTiroid yetmezliği genelde insanlarda metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo almanın kolaylaşarak vermenin ise oldukça zorlaşmasına sebep oluyor. Tiroid hormonunun az çalıştığı durumlardan kişinin aldığı karbonhidratın sindirilmesi zorlaşıyor, kandaki şeker hücrelere ulaşamıyor. Vücut böylece daha fazla insülin salgılamaya gayret ederek kan şekerini düşürmeye çalışıyor. Bu da açlık hissinin artmasına, aşırı iştahlı olmaya sebep oluyor.

Eğer tiroid kaynaklı bir kilo verememem durumunuz varsa, karbonhidrat ve yağdan arındırılmış bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

5 . Su Tüketimi

Su tüketimininin yetersiz olması zayıflayamama sebeplerinden biri olabilir. Metabolizmanızın hızlanması, kilo yakımınızın kolaylaşması için vücudunuzun su tüketimine ihtiyacı var. Vücut yeterli suyu bulamadığında yağ yakımı zorlaşacak, yağ yakımı baskılanacak ve kilo vermek güçleşecektir.

Günde minimum 2,5 litre su tüketimine dikkat ederek kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir