Mutluluk Üzerine Olumlamalar

Hayattaki mutluluk, huzur ve başarı durumu çoğu zaman düşüncelerimizin yön verdiği doğrultuda değişir, şekillenir. Pozitif düşünce boş bir balon değildir. Enerjiniz ne yöndeyse hayatın size getirdikleri de o yöndedir. Bir iş, bir durum için ne kadar olumlu düşünürseniz işler de o olumlulukla ilerler. ” Her işim ters gidiyor ” diyenleri bir inceleyin, muhtemelen her şeyden yakınan, karamsar, daha işe başlamadan bir aksilik çıkacağını düşünen karakterlerdir. Bu yüzden siz ne kadar olumlu ve pozitif yaklaşırsanız hayatınız da o kadar huzurlu ve mutlu ilerler. Kendinize gün içerisinde, hayatınızın her noktasında hatırlatacağınız bazı olumlamalar da bu yolda size kolaylık sağlayacaktır.

mutluluk-olumlamalari

  • Kendinizi dinleyin. Hayatın büyük bir kısmında başkalarını dinleriz. Aile, eş, sevgili, arkadaşlar, müdürler vs. Tüm bu seslerin arasında kendi sesinizin kaybolmasına izin verirseniz kendinizi de kaybedebilirsiniz. İç sesinize biraz izin verin ve size ne dediğini dinleyin.
  • ”Neden?” sorusunu hayatınızın odak noktasına koyun. Bir işe başlarken, biri ile bir sorun çözerken, bir sorunun cevabında hayatınızın her alanında kendinize ” Neden? ” sorusunu sorun. Bu soru sizin işleri daha kolay ve daha mantıklı yollardan çözmenize yardımcı olacaktır.
  • Mutluluğu aramayı bırakın. Bırakın ki mutluluk sizi bulsun. Çoğu insanın aksine mutlu olmayı çok para kazanmakta, çok seyehat etmekte, çok insanla birlikte olmakta aramayın. Mutluluk kimi zaman küçücük şeylerde saklıdır. Hayattan beklentileriniz ne kadar artarsa mutsuzluğunuz da o kadar artar. Beklentilerin çoğu zaman üzeceğini göz önüne alarak beklentilerinizi daraltırsanız hayatın karşınıza çıkardıkları sonrasında üzüntü durumunuz da o derece azalır.
  • Kendinizi hatalarınızla, varoluşunuzla sevmeyi öğrenin. Başkalarındaki güzellikleri görüp üzülmek yerine kendinizdeki güzelliklere odaklanın ve kendinizi her şeyden daha çok sevin.
  • An’ı yaşayın. Ne geçmişe takılı kalın ne de geleceğe çok fazla odaklanın. Şu an en kıymetli andır ve bir kaç saniye sonra elinizden kayıp gidecektir. Elinizdeki an’ı en iyi şekilde değerlendirin.
  • Karanlıktan korkmayın. Aydınlığa ulaşan tüm yollar karanlıktan geçer. Hata yapmaktan, risk almaktan çekinmeyin. Doğru bildiğiniz yolda sizi hiçbir engelin yarı yolda bırakmasına izin vermeyin.
  • Kabullenmeyi bilin. Bazen hayatta her şeyi değiştiremeyiz. Bizim de gücümüzün yetmeyeceği şeyler vardır. Bu şeylere takılıp kalmak yerine, kabullenerek yeni yollar yeni yönler belirleyin.
  • Rahatlayın. Derin nefes alın. Ve kendinizi siz olduğunuz için kucaklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir