Mutluluk Hormununu Artıran Yiyecekler

Bir tür nörotransmitter olan serotonin, sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımak ile görevli bir hormon türüdür. Beyin fonksiyonlarının doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasında etkisi büyük olan serotonin vücudun farklı noktaların üretilir ve beyinde salgılanır. Ruh hâlini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi,hafızayı, cinsel ve sosyal yaşamı düzenlemeyi sağlayan serotonin ayrıca kişinin kendini mutlu hissetmesinde oldukça etkilidir. Antidepresan ve anti-anksiyete ilaçlarının içerisinde sıkça kullanılan serotonini sadece ilaçlar yardımı ile değil, doğal yollardan da alıp salgılanmasını sağlamak mümkün. Bunun için bu hormonun salgılanmasına yardımcı olan yiyecekleri tüketmek yeterli. Peki mutluluk hormonu salgılatan yiyecekler neler? Serotonin doğal yollarla nasıl artırılır?

Serotonin Hormonunu Artırmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Vücutta salgılanan serotonin hormonunu artırmak için öncelikle triptofan açısından zengin besinler ile beslenmek şart. Süt, peynir, yoğurt, hindi eti, kırmızı et, yumurta, soya fasülyesi, badem gibi yiyeceklerde bulunan ve serotonin yapımında kullanılan tek besin olan triptofan dışında B6, B9 ve B12 vitaminlerini içeren yiyecekler de serotonin hormonu salgılanmasını artıracaktır. Tam tahıl ürünleri, ay çiçek çekirdeği, ceviz, bezelye, patates, brüksel lahanası, kahverengi pirinç, muz gibi B6 vitamini, karaciğer ve kırmızı et gibi B12 vitamini, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünleri,bezelye, brokoli gibi B12 vitamini kaynakları serotonin hormonunun artmasına yardımcı olur.

Bunlar dışında omega-3 kaynağı ceviz, çikolata, susam tohumu, kaju gibi kuru yemişler de serotonin salgılanmasında yardımcıdır. Bu tip besinlerin dışında D vitamini almak da mutluluk hormonunu artırır. D vitaminini günlük düzenli olarak kısa süreler ile güneş ışığına çıkarak alabilirsiniz.