Mutlu Olmak İçin Bunlardan Uzak Durun

Günümüzde herkes mutluluğun peşinden koşarken çok az insan gerçek mutluluğu yakalayabiliyor. Hayat şartları, maddi şartlar, fiziksel koşullar gibi mutluluğa engel olan sebeplerin dışında, kimi zaman kişinin içte yaşadığı ruh halleri de mutsuzluğa sebep olabilir. Kimi zaman fiziksel şartlara müdahale etmek mümkün olmasa da ruh durumunuz ile ilgili olan mutsuzluklarınıza dur diyebilirsiniz.

mutlu-olmanin-yollari1 . Hayal Kırıklıkları

Mutsuzluğa sebep olan konuların başında yaşanan hayal kırıklıkları gelir. Yapmak istediğiniz bir işte, ilişkinizde, ailenizde yaşadığınız hayal kırıklıkları eğer tamir edilemezse ileride büyük mutsuzluklara sebep olabilir. Her insan mutlaka hayal kırıklığına uğrar, ama bu hayal kırıklıklarının esiri olarak hayatı sürdürmeye devam etmek kendi kendine yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir. Yaşadığınız hayal kırıklıklarından kendinize dersler çıkararak, bu kırıklıkları olabildiğince orada bırakarak hayatınıza devam etmeye çalışın. Aksi halde yeni mutluluklara kapınızı açmak oldukça zorlaşacaktır.

2 . Geçmişe Takılı Kalmak

Geçmişe takılıp kalmak bugünün mutluluklarını yaşayıp, anda kalabilmenize engel olan en büyük durumlardandır. Bizi üzen, mutsuz eden ya da dönmek istediğimiz anılarımız ile yaşayarak bu anılara takılıp kalmak sadece mutsuzluğa katkı yapmaya yarar. Geçmişe takılı kalarak yaşarak aynı acıları, aynı pişmanlıkları, aynı hataları tekrar tekrar yaşamak demektir. Geçmiş artık değiştirilemez, bunu kabul ederek geçmişi geçmişte bırakıp kendini yeni an’a bırakmak mutluluğa da kapınızı aralamak demektir.

mutlu-olmanin-yollari3 . Kontrol Duygusu

Aşırı kontrol duygusu mutlu olmanıza engel durumlardan biridir. Her şeyi, her olayı, her kişiyi kontrol edemezsiniz. Yaşadığınız her anı kontrol altında tutmaya çalışmak hem daha fazla stres yaşamanıza hem de gerçekleşmediğinde daha fazla mutsuz olmanıza sebebiyet verecektir. Bırakın olması gereken şeyler kendiliğinden olsun, kendinizi hayatın, olayların, kişilerin akışına bırakın ve her şeyi kontrol altında tutamayacağınızı kendinize sık sık tekrar edin.

4 . Takıntılar

Takıntılarınız kontrol edilemeyecek bir noktaya ulaştıysa hayatınızı cehenneme çevirmeye yetecektir. Kişi bu obsesyon durumunun mantıksız olduğunu düşünse bile bunlardan kurtulamaz ve takıntılarını sürdürmeye devam eder. Bu da hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyerek kişiyi mutsuzluğa sürükler. Takıntılarınızın geçici olduğunu, eğer isterseniz takıntılarınızdan kurtulabileceğinizi kendinize hatırlatarak takıntılarınızdan kurtulma adımı atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir