Moringa Nedir ? Moringanın Faydaları Nelerdir?

Dünyanın en faydalı bitkilerinden biri olarak bilinen moringa, binlerce yıldır hastalıkların tedavilerinde kullanılıyor. Son yıllarda popülerliğini artırıp sofralarımıza da adım atarak etki alanını oldukça genişletti. Himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan bölgeleri ana vatanı olan moriga bitkisi artık hemen hemen her yerde yetiştirilmeye başladı. Ağacı, yaprağı, tohumu, kabuğu, kerestesi hemen her yeri ile kullanılıyor ve tüketiliyor.

Peki bu kadar önemli bir bitki olan moringanın faydaları nelerdir?

Moringanın Faydaları

moringanin-faydalari

1 . Moringanın yapraklarındaki C vitamini bir portakala göre kıyaslandığında 7 kat daha fazladır. Pişmiş bir Moringa yaprağı ( yüz gram ) ; 3.1 g. Protein, 0.6 g. lif, 0,14 mg riboflavin, 1,1 mg niasin ve 53 mg askorbik asit ve yüksek oranda C vitamini, 0.07 96 mg kalsiyum, 29 mg fosfor, 1.7 mg demir, 2820 mg karoten, 10 mg thiamin, 45mg tokoferol (vitamin E) , A vitamini ve B vitamini içerir.

2 . Moringa bitkisi ülser ve yaraları temizlemede oldukça faydalıdır.

3 . Moringa çok iyi bir protein kaynağıdır, ayrıca çok düşük yağ ve karbonhidrat içerir.

moringanin-faydalari

4 . Sindirim sistemini düzenler, daha iyi çalışmasını sağlar.

5 . İçerdiği A, C, E gibi antioksidan vitaminler sayesinde diyabetin iyileşmesinde yardımcı rol oynar.

6 . Kansere karşı mücadelede, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde sıkça kullanılır.

7 . Göz ile ilgili rahatsızlıkları tedavi eder, kişini görme kalitesini artırarak daha iyi görmesini sağlar.

8 . Moringanın faydalarından bir diğeri de enfeksiyonlara karşı vücudu korur, vücudun kendini daha iyi savunmasını sağlar.

moringanin-faydalari

9 . Moringanın ağrı kesici özelliği de vardır. Özellikle kulak ve bağ ağrılarına karşı oldukça iyi gelir. Anti- inflamatuar özelliği sayesinde gut hastalığında meydana gelen iltihap ve ağrıları azaltır.

10 . İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik ve dişler için oldukça önemlidir. Kemikleri güçlendirir, kemik kaybını önler.

11 . Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kolaylaştırır. Bu özelliği diyet yapan kişiler için oldukça önemlidir, düşük yağ ve karbonhidrt değerleri sayesinde zayıflamaya katkıda bulunur.  Ayrıca mide ağrılarını geçirir.

12 . Moringa bitkisi çok etkili bir antioksidan görevi görür. Yaşlanma belirtilerini geciktirir, ciltteki kırışıklıkları önler, cildi güzelleştirir ve korur.

13 . Metionin ve sistin içerir, bu da  güçlü bir amino asit kaynağı olmasını sağlar.

Moringa Nasıl Kullanılır?

Moringa bitkisini sebze yemeklerine, et ve tavuk yemeklerine koyabilirsiniz. Yaprağı ile çay yapabilirsiniz. Ayrıca tohumlarını kavurarak çerez olarak da tüketebilirsiniz.

Moringa Satın Al

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir