Modern Çağın Korkulu Rüyası : Borderline Kişilik Bozukluğu

Genç erişkinlik döneminde başlayan ve kişinin sosyal ilişkilerinde, benlik algısında ve duygularında tutarsızlık yaşaması şeklinde görülen Borderline kişilik bozukluğu, özellikle depresyona meyilli olan kişilerde daha çok görülüyor.

Duygu, düşünce ve davranışlarında belirgin değişiklik görülen kişi, kendisini gerçek ya da hayali bir terk edilmişlik psikolojisi içerisinde hissediyor ve bu yüzden çevresel durum ve faktörlere karşı da aşırı duyarlılık gösteriyor.

Borderline kişilik bozukluğu nedirBorderline kişilik bozukluğu belirtileri;

1)Karşısındaki kişiyi önce göklere çıkarma, ardından da değersizleştirerek gözünde düşürme ve yerin dibine sokma gibi karşıdakine aşırı değer verme ya da değersizleştirme

2)Kültürel ve ahlaki değerlerinde değişkenlik gösterme ve çoğu zaman kimlik karmaşası içinde olma

3)Düşünmeden hareket etme, kendisine zarar verebilecek eylemler gerçekleştirme.

Bu tarz kişilerde aşırı derecede cinselliğe ya da yemek yemeye düşkünlük görülebilir. Ya da kişi bir anda madde kullanarak, madde bağımlısı olabilir. Parası olmasa bile sık sık alışveriş yaparak, kendini geçici de olsa rahatlatmak isteyebilir.

Sınır kişilik bozukluğu nedir4)Duygu dünyasında sürekli olarak değişkenlik hali yaşama

Bir saat önce oldukça mutlu olan kişi, bir saat sonra sinirli ve öfkeli davranabilir

5)Kendini sürekli olarak bir boşluktaymış gibi hissetme

6)Öfkeyi kontrol edememe, sürekli olarak kavgalara dahil olma

7)Arka arkaya intihar teşebbüslerinde bulunma

Bu hastaların yalnızlığa tahammülü yoktur ve yalnız kaldıklarında kendilerini terk edilmiş ve dışlanmış gibi hissederler. İlişki içerisinde olduğu kişiye taparcasına bağlanan ve onu gözünde büyüten kişi, ayrıldığında ise onu değersizleştirebilir ve kısa süre içerisinde ondan nefret eder.

Güven duyguları çok kırılgan olan hastalar, insanlar tarafından reddedildiklerinde yoğun öfke gösterirler. Kendilerini sürekli olarak değersiz, istenmeyen kişi olarak görebilir ve buna bağlı olarak intihar girişimlerinde bulunabilirler. Aşırı terk edilme korkusu, hastaların sık sık partner değiştirmesine ve rastgele cinsel ilişkilere girmesine neden olabilir.

Depresyona oldukça meyilli olan hastalar, kendilerini bazen mükemmel ve çok güzel hissederken bazen de önemsiz ve değersiz hissedebilir. Duygularında sürekli iniş çıkışlar yaşamaları, bu hastaların bipolar sınıfında değerlendirilip değerlendirilmemesi gerektiği sorusunu da gündeme getirmiştir. Ancak tıp dünyasında araştırmalar devam etmesine rağmen bu hastaların; şu an için borderline kişilik bozukluğu kategorisinde değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir