Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması, hemen her yaş grubunu etkisi altına alabilir. Mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucunda gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissi mide yanması şikayetinin en tipik belirtisidir. Özellikle yemeklerden sonra mide yanması şikayeti yaşayanların buna neden olma ihtimali olan yiyecekleri belirlemesi ve tüketim aşamasında seçici davranması gerekir. Mide ekşimesine bağlı olarak yaşanan bu sorun özellikle geceleri artar ve uyku sağlığı üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Pek çok kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz rol oynayan mide yanması sorunu, alınacak basit tedbirlerle hafifletilebilir. Kronik bir rahatsızlığı olmayan kişilerde zor sindirilen besinlerin tüketilmesi bu soruna neden olabilir. Hızlı yemek yeme alışkanlığı olan kişilerde ve yiyeceklerin iyi çiğnenmeden yutulması halinde mide yanması şikayetleri sık aralıklarla tekrar edebilir.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında; sindirimi kolay sebzeler, lifli meyveler, tam tahıllı gıdalar ve mide asidini tutma özelliği gösteren içecekler sayılabilir. Buna karşılık özellikle; soğan, domates, turşu, kızartmalar ve her türlü baharatlı yiyecek mide yanmasının artmasına neden olarak gösterilebilir. Bu yazımızda mide yanmasına ne iyi gelir ve mide yanması ile karşılaşmamak için neler dikkat edilmeli konularına değineceğiz.

Mide Yanması Şikayetini Hafifletmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Mide yanması şikayetinin belli dönemlerde yaşanması halinde yiyecek düzenini kontrol altına alarak bu yakınmalar azaltılabilir. Gün aşırı, her gün ya da gün içinde birden fazla kez mide yanması şikayeti olanların zaman kaybetmeden bir hekime danışması gerekir. Mide yanması, ülser ve reflü belirtilerinin çok yakın olması ve birbirine karıştırılması sebebiyle etkili bir tedavinin uygulanabilmesi için doktor kontrolünde olmak son derece önemlidir.

Hafif ve orta derecede yaşanan mide yanmasına iyi gelen yiyecekler şu şekilde gruplanabilir.

 Sebzeler; mide yanması şikayeti nedeniyle günlük hayatı zora girenlerin öğünlerinde hafif yiyecekleri tercih etmesi tavsiye edilir. Haşlanmış sebzeler bu gruba dahildir. Mide asidinin üretimini dengeleyen mevsim sebzeleri sahip oldukları vitamin ve mineraller nedeniyle en ideal beslenme tercihi olarak gösterilebilir. Lifli yapılarıyla bağırsak hareketlerinin de düzene girmesine yarayan çiğ sebzeler arasında brokoli ve domatesin mide yanmasına karşı kesinlikle önerilmediği bilinmelidir.

Meyveler; lifli meyveler kolay sindirildiği için mide asidinin artmasına neden olmaz. Muz, şeftali, armut ve kavun mide yanması şikayeti olan kişilere önerilir. Buna karşılık özellikle mide asidini artıran özellikleri bilinen mandalina, portakal ve greyfurt bu listenin dışında tutulur. Mideyi koruma özelliği gösteren muz, özellikle gece artan şikayetlerden kurtulmak için yatmadan hemen önce tüketilebilir.

Tam tahıllı gıdalar; bulgur, arpa, esmer pirinç ve yulaf genel sağlık açısından son derece faydalı olurken mide asidinin de düzene girmesine yardımcıdır. B vitamini, demir, selenyum ve magnezyum açısından zengin olan içerikler insan vücudunun ihtiyacı olan besin değerlerinin sağlanmasına katkı verir.

Zencefil çayı; sindirim rahatsızlıklarının doğal tedavisinde kullanılan çay, kaynayan suyun içine bir miktar zencefil kökü atılarak hazırlanır. Reflü tedavisinde de önerilen zencefil çayının anti-enflamatuar yatıştırıcı olduğu kabul edilir.

Badem sütü; kahvaltıda badem sütü içmek mide rahatsızlıklarının önlenmesinde etkilidir. Mide asidini dengeleyici özelliğiyle bilinen badem sütü, tadıyla da fark yaratır. Mideye iyi gelen meyvelerden hazırlanacak sağlıklı bir salata badem sütü ile desteklenebilir.

Rezene; bal ile tatlandırılan bir fincan ılık rezene çayı mide asidini dengede tutmakla kalmaz rahat bir nefese sahip olunmasına da yardımcı olur.

 Alışkanlıklarınız Mide Yanmasını Tetikleyebilir!

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler ve mide yanmasına neden olan yiyeceklere odaklanarak şikayetlerin hafifletilmesi sağlanabilir. Aşırı çay, kahve tüketimi yapanlar bu keyiflerini sigara ile taçlandırıyorsa mide yanması şikayetlerinden kurtulmanın pek de mümkün olamayacağı kolaylıkla söylenebilir. Mide yanmasına iyi gelen diğer öneriler arasında;

– Kafeinli içeceklerden uzak kalmak,

– Gazlı içecekler tüketmemek,

– Hayvansal yağ içeren gıdaları mümkün olduğunca az tüketmek,

– Süt ve süt ürünlerinde az yağlı olanları seçmek,

– Tavuk ürünlerini derisiz tüketmek,

– Yemeklerden sonra dik durmak,

– Yatmadan en az 2 saat önce yemek yememek,

– Yattığında mide yanması yaşanması halinde yastıkla destek sağlamak,

– Sigara içmemek ve

– Fazla kilolardan kurtulmak sayılabilir.

Mide yanmasının azaltılması için dikkat edilmesi gereken en hassas nokta yiyeceklerin özenle seçilmesi olacaktır. Sindirimi zor olan gıdalar, kızartmalar, fazla yağlı gıdalar ve şekerli atıştırmalıklar beslenme alışkanlıkları arasından çıkarılmalıdır. Tuzu kontrollü tüketmek de bu aşamada son derece önemlidir. Fazla baharatlı, acılı yemekler ve fast-food tüketimi mide yanmasını artırıcı özellikleriyle bilinir.

Kaynak: https://www.mutlucilek.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir