Mevsim Geçişlerinde Çocuk Sağlığı

Havaların serinlemesi ile birlikte özellikle çocuklarda çeşitli hastalıklar görülmesi sıklaşıyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte başlayan hastalıklar, mevsim geçişlerini hem çocuk hem de aile için olumsuz etkileyebilir. Alabileceğiniz bir kaç küçük önlem ile çocuğunuzun mevsim geçişlerinde sağlığını koruyabilirsiniz.

mevsim-gecislerinde-cocuk-sagligi1 . Sağlıklı Beslenme Programı Hazırlayın

Sağlıklı beslenme çocuklar için her zaman önemli, ancak mevsim geçişlerinde biraz daha fazla önem taşıyor. Bu dönemde abur cubur gibi sağlıksız besinler tüketen çocuklara oranla, sağlıklı beslenen çocuklar daha az hastalığa yakalanıyor. Bu yüzden çocuğunuza sağlıklı bir kahvaltı ile başlayan 3 öğün sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme programı hazırlayın. Özellikle vitamin ve mineral desteği sağlayacak yeşil yapraklı sebzeler, brokoli gibi sebzeler dışında ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler ile de vitamin takviyesi yapın.

2 . Uyku Düzeni Sağlayın

Bağışıklık sisteminin korunmasında uyku düzeni de oldukça büyük önem taşıyor. Vücudun dinç ve zinde olması için çocukların kaliteli ve düzenli uyku almaları hem okul hayatında zorluk çekmesini hem de hastalıklara yakalanmasını engelleyecektir. Uyku problemi yaşayan çocuklara yatmadan önce muz, yoğurt, süt gibi uyku getiren yiyecekler yedirilebilir ya da eğer içirilebiliyorsa papatya gibi rahatlatıcı bitki çayları verilebilir.

3 . Doğru Bir Geçiş Yaşatın

Havaların serinlemesi ile birlikte yazlık kıyafetler ile gezen çocukları bir anda kat kat giydirmek de hastalığa davetiye çıkarabilir. Tıpkı mevsim değişimi gibi çocuğun da kıyafet değişimini yavaş yavaş gerçekleştirin. Bir anda kalın giysilere geçmek çocuğun terlemesine ve daha fazla hasta olmasına sebep olabilir. Çocukları ince katlar halinde, terletmeyecek ve rahatsız etmeyecek şekilde giydirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir