Metabolizmanızı Kışa Hazırlayın!

Havaların yavaş yavaş soğumaya başlaması ile birlikte vücudun kış boyu sağlıklı ve dinç kalabilmesi için bir takım önlemler almak şart. Bunlardan biri metabolizmayı kışa hazırlamak. Metabolizmanızı kış mevsimine hazırlamak hem kış aylarında da sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur hem de sizi hastalıklardan korur. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey beslenme alışkanlığını değiştirmek. Kış aylarında yapılan en büyük hatalardan biri ağır yemekler yemek, öğün aralarını atlamak ya da karnı tüm gün aç bırakmak. Sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlıkları metabolizmayı olumsuz etkileyen en büyük şeydir.

Kış Aylarında Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapmalı? 

  • Kış aylarında metabolizmayı canlı tutabilmek için sağlıklı bir beslenme programı oluşturulmalı. Protein ağırlıklı sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak, öğün atlamamak, ara öğünleri kaçırmamak gerekir. Ara öğünlerde abur cubur gıdalar yerine sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmek anlık açlık krizlerinin önüne geçtiği gibi metabolizmayı da canlı tutmaya yardımcı olur.
  • Kış aylarında sıvı alımı da oldukça önemlidir. Yeterli miktarda su içilmediğinde vücut kendini güçsüz ve yorgun hisseder, halsizlik ve baş ağrıları ortaya çıkar. Ayrıca su içmek metabolizmayı % 20 hızlandırarak vücudunuzu kışa hazırlar, hormonların doğru ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Protein içeren yiyecekler tüketmeye önem gösterilmelidir. Gün içinde yetersiz protein almak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Protein kan şekerini dengeler, tokluk hissi vererek ekstra kalori almayı engeller.
  • Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde hızlanması için taze sebze ve meyve tüketimi oldukça önemli. Taze sebze ve meyveler vitamin, mineral ve lif desteği sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca beslenme programına baklagiller, kepekli tahıllar eklemek beslenme programını çeşitlendirerek metabolizmayı dinç tutmayı sağlar.
  • Kış aylarında açık havada spor yapmak zorlaşabilir. Ancak hareketsiz bir yaşam metabolizmanın en büyük düşmanıdır. Yağmurlu havalarda küçük yürüyüşler yapabilir, evde yapılabilecek egzersiz hareketleri ile metabolizmanızı güçlü ve hızlı tutabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir