Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

metabolizma-hizini-etkileyen-faktorlerEn genel tanımı ile insan vücudundaki genel ihtiyaçların karşılanabilmesi adına vücudun yaktığı enerji miktarı olarak bilinen metabolizma; hızlı ya da yavaş çalışmasına bağlı olarak, kişinin kilolu ya da zayıf kalması üzerinde etkili olabiliyor.

Diyetisyenler ve uzmanlar; sağlıklı bir yaşam sürmek ve daima fit görünmek isteyen bay ve bayanlara metabolizmayı hızlandırıcı besinler tüketmelerini tavsiye etse de dengeli bir beslenme programı; maalesef ki zayıflamak için tek başına yeterli olmayabiliyor.

Gün içerisinde tüketilen besinlerin ve kişinin yaptığı egzersizlerin miktarına göre hızlı ya da yavaş çalışan metabolizma hızını; birden çok faktör etkileyebiliyor.

Peki; metabolizma hızını etkileyen en önemli faktörler nelerdir?

  • Yaş

metabolizma-hizini-etkileyen-faktorler

Metabolizmanın en hızlı çalıştığı yaş aralığının 15-30 yaş aralığı olduğunu söyleyebiliriz. Hamilelik döneminde ve ergenlik çağında da hızlı bir şekilde çalışan metabolizma; 30’lu yaşlardan sonra yavaşlamaya başlıyor. Bayanlarda ise menopoz döneminden sonra tekrar hızlı bir şekilde çalışmaya kaldığı yerden devam ediyor.

 

  • Cinsiyet

Kadınlarda bulunan kas sayısının daha az ve kas gücünün erkeklere göre daha zayıf olması; kadınların daha kolay bir şekilde kilo almasının en önemli nedeni. Erkeklerin metabolizmasının kadınlara oranla daha hızlı bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

  • Bir takım hastalıklar

metabolizma-hizini-etkileyen-faktorler

Tiroit bezi ile ilgili sıkıntılar; metabolizma hızını etkileyen en önemli rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Tiroit bezinin yavaş çalışması; kişinin metabolizmasının da daha yavaş çalışmasına neden olarak; kilo alımını kolaylaştırıyor.

  • Karbonhidrat

Gün içerisinde makarna, hamur işi, tatlı gibi karbonhidrat açısından zengin besinlerin çokça tüketilmesi; vücudunun protein/karbonhidrat dengesini bozarak; metabolizmanın daha yavaş çalışmasına aracılık ediyor. Bu da kişinin hızlı bir şekilde kilo almasına vesile oluyor.

  • Sürekli diyet yapmak

Zayıflamak adına yapılan diyetler; sık sık tekrarlandığında kişinin metabolizma hızının olumsuz bir şekilde etkilenmesine zemin hazırlıyor.

Peki; metabolizmayı hızlandırmak için neler yapmalı?

  • Gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı tüketmeli; kahvaltı yapmayı unutmamalısınız.
  • Dengeli beslenmeli, mutlaka egzersiz yapmalısınız.
  • Karabiber ve pul biber gibi baharatlı yiyecekler tüketmek; metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilir.
  • Gün içerisinde 2-3 bardak yeşil çay tüketerek, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Kış aylarında hareketsiz kalmamak adına egzersiz yapmaya daha da özen göstermelisiniz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir