Menstrual Döngü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Menstrual döngü yani adet döngüsü üreme çağında olan her kadının  28 günde bir tekrar ile yaşadığı bir döngüdür. Çoğu zaman ağrı, sancı ve değişen ruh halleri ile birlikte geçen menstrual döngü adetin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin birinci gününe kadar olan zamanı ve bu zaman içinde yaşanan değişiklikleri ifade eder. Her ay yaşanan bu süreç ile ilgili tüm kadınların bilmesi gereken bazı bilgileri sizler için derledik.

Menstrual Döngü Hakkında Bilgiler

1 . Menstrual Döngü 28 Günü Baz Alır

Birçok kadın adet döngüsünün sadece adet olunan süreyi yani 5 -7 günlük süreyi kapsadığını düşünür. Ancak menstrual döngü normalde 28 günlük bir süreci kapsar. Bu 28 gün içerisinde hormon dengeleri değişir, değişimler bedensel ve fiziksel duygu durumlarını beraberinde getirir. Yani vücut 28 günlük bir süreci kapsayan bir değişim döngüsü halindedir.

2 . Son Adet Tarihi Başlangıç Tarihidir

Son adet tarihi, son adetinizin bittiği gün değil başladığı yani ilk gündür. Gebelik hesaplamaları, jinekolojik muayeneler ya da smear testi dönemlerinde son adet tarihi bu döneme göre hesaplanmalıdır.

3 . Kanamalar Sancılıdır Ancak Sağlıklı Olduğunuzu Gösterir

Adet kanamaları birçok kadın için sancılı geçen bir süreçtir. Ancak bu süreç aslında sizin sağlıklı bir üreme fonksiyonuna sahip olduğunuzu,  hormonlarınızın yeterli düzeyde salgılandığını gösterir. Her ay düzenli olarak adet kanaması görmek üreme fonksiyonlarının çalıştığını gösterir.

4 . Adet Görmek Bağırsak Düzenini Değiştirir

Genelde adet görmeye başlayacağınız dönemde bağırsak düzeninizde farklılıklar gözlemleyebilirsiniz. Kimi kadınlar bu süreçte kabızlık probleminden şikayet ederken kimi kadınlar ise ishalden şikayet eder. Buna progesteron seviyesi neden olur. Progesteron, bağırsaklardaki kas aktivitesini yavaşlatabilir bu da bu dönemde bağırsak aktivitelerinde farklılıklara yol açar. Ancak bu çok kısa bir süreci kapsar, birkaç gün sonra vücut doğal ritmine döner.