Menopoz Semptomlarını Rahatlatmanın Yolları

Kadınlarda görülen menopoz yumurtalıkların işlevinin sona ermesi durumudur. Menopoz dönemine girildikten sonra yumurta oluşumu gerçekleşememekte ve hormon üretimi yapılamamaktadır. Genelde 45 ile 50 yaş arası normal kabul edilen menopoz yaşı yaklaştıkça menopoz semptomları da beraberinde gelir. Kimi kadınlarda hafif kimi kadınlarda ise oldukça ağır ve rahatsız edici geçen menopoz semptomlarını azaltmak için bazı doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Menopoz Semptomlarını Rahatlatmanın Yolları

1 . Kilo Kontrolü

Hayatın tüm dönemlerinde olduğu gibi menopoz döneminde de fazla kilolu olmak kalp ve şeker hastalıkları riskini artırdığı gibi, ayrıca semptomların da daha belirgin yaşanmasına yol açabilir. Bu yüzden bu dönemde kilo vererek başta sıcak basması, gece terlemeleri gibi semptomların azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

2 . Doğal Meyve Suları 

Doğal, evde kendi hazırladığınız taze meyveler ile yapılmış meyve suları vitamin ve mineral açısından oldukça değerlidir. Bu süreçte ihtiyacınız olan besin ögelerini almanızı sağlayan doğal meyve suları ayrıca sağlıklı ve doğal beslenmenize de yardımcı olur, lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini destekler, antioksidan etkisi sayesinde de vücuttan menopoz semptomlarını kötüleştiren toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

3 . D Vitamini 

Önemli vitaminlerden biri olan D vitamini menopoz döneminde de son derece gerekli vitaminler arasında yer alır. D vitamini kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur, hafızayı ve ruh sağlığını korur.

4 . Ginseng Tüketimi

Ginsengin faydalarından biri depresyonu önlemek, ruh sağlığını düzenlemektir. Ayrıca güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini korur. Vücutta dengeleyici etki yaratarak stresin azalmasına yardımcı olur. Konsantrasyonu artırır, hafızayı güçlendirir. Bu süreçte ginseng desteği alarak menopoz semptomlarını azaltabilirsiniz.

5 . Düzenli Egzersiz 

İlla spor salonlarına gidip saatlerce egzersiz yapmak şart değil. Gün içinde yapacağınız kısa yürüyüşler, evde kendiniz uygulayacağınız kısa egzersiz programları, stretching hareketleri bile hareket halinde kalmanıza yardımcı olarak menopoz semptomlarını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca egzersiz yapmak fiziksel ve zihinsel stresi azaltır, metabolizmayı hareketlendirir, uyku kalitesi sağlar. Oturduğunuz yerden yapacağınız küçük egzersizler bile menopoz semptomlarını azaltmada etkili bir yöntem olacaktır.

6 . Su Tüketimi

Menopoz semptomlarını hafifletmenin bir diğer yolu da su tüketimi. Gün içinde yeterli miktarda su içerek hem kilo kontrolü yapabilir, hem enerjinizi artırabilir hem de suyun faydalarından yararlanabilirsiniz. Günde ortalama 2 – 2,5 litre su tüketimi menopoz döneminde yeterli olacaktır.