Menopoz Dönemini Daha Rahat Geçirmenin 5 Yolu

Menopoz döneminde yaşanan sorunlar hemen hemen bir çok kadın için oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Uykusuz geçen geceler, ani ateş basmaları, aşırı terleme, sinirlilikte artış, vajinal kuruluk, kilo alma .. Kadınlık hormonu olan östrojenin ce projesteronun azalması ile regl kanamalarında bir düzensizlik oluşması ile birlikte regl döneminin sona ermesi ile başlayan menopoz genellikle 40’lı yaşların sonu ve 50’li yaşların ortasındaki kadınları etkiliyor. 45 ve 55 yaşları arasında regl kanaması biterek yumurtalık fonksiyonu azalıyor. Peki menopoz döneminde yaşanan sıkıntıları minimuma indirmek için neler yapılabilir?

Menopoz Dönemini Daha Rahat Geçirmenin Yolları

menopoz-donemini-rahat-atlatmak-icin1 . Düşünce Tarzını Değiştirin

Öncelikle menopoz dönemini ” kadınlığın bitişi ” olarak değil ” yeni bir başlangıç ” olarak görmelisiniz. Bir çok insanın düşüncesinin aksine menopoz kadınlığın bitişi değildir, aksine yeni bir yaşam sürecidir. Bu süreçte bedeninize gönderdiğiniz olumlu ya da olumsuz sinyaller sıkıntılarınızı da etkileyecektir. Siz bu süreci ne kadar olumlu geçirirseniz süreçteki deneyimleriniz de o yönde pozitif olacaktır.

2 . Adaçayı İçin

Adaçayı doğal bir follikülin hormonu içerir. Bu hormon  ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların azaltılmasında yardımcı rol oynar. Metabolizmayı canlı tutar, ruh halini iyileştirir. Ayrıca 40’lı yaşlarda düzenli adaçayı tüketmek menopozun gecikmesine neden olur.

3 . Kalsiyum Alın

Menopoz döneminde kalsiyum ihtiyacı artar ve vücut kilo almaya daha yatkındır. Doktorunuzun önerisi ile kalsiyum ve D vitamini desteği alabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketmek de günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır. Süt ve süt ürünleri dışında yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fındık, badem, kuru incir gibi kalsiyum kaynaklarını da öğünlerinize katabilirsiniz.

menopoz-donemini-rahat-atlatmak-icin4 . Beslenme Düzenine Önem Verin

Daha sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için beslenme düzeninizi de gözden geçirmeniz önemli. Beyaz un ve şeker içeren gıdalardan uzaklaşıp daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir program ile ilerleyin. Metabolizmanızı hızlı tutmak için günlük öğün sayınızı artırın ama bunu yaparken de porsiyon sayınızı azaltın. Bu kilo alımınızı da engelleyecek kilo kontrolü yapmanıza yardımcı olacaktır. Kafeinden, alkolden ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

5 . Egzersiz Yapın

Hayatın her döneminde olduğu gibi menopoz döneminde de egzersize önem vermek sıkıntılarınızı daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Bu dönemde düzenli egzersiz yaparak efor kapasitenizi geliştirebilir, kemik erimesini azaltabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar egzersizin ateş basmaları üzerinde de olumlu etkiler yarattığı görüşünde. Eğer egzersiz yapmakta zorlanıyorsanız yoga solumaları ya da yoga egzersizleri ile de bu dönemi rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir