Menopoz Döneminde Diyet ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

menopoz döneminde beslenmeMenopoz dönemindeki kadınların birçoğundaki algı, ne yaparsam yapayım kesinlikle kilo alacağım, olur. Aslında teorik olarak, östrojen hormonundaki düzensizlik ve üstüne de yaşanan stres eklendiğinde, işin içerisine uykusuzluğu da katacak olursak, evet karın bölgesinde yağlanmalar mümkündür. Metabolizma hızı düştüğü için, elbette yağlanmanın getirdiği problemler kalp ve damar hastalığı riskini, diyabeti ya da kas kaybını da beraberinde getirir. Durun bir dakika! Menopoz döneminde bunları yaşamak zorunda değilsiniz. Elbette hayatınızı devam ettirmemiz için gereken besinleri doğru şekilde kullanarak ve hayatınızı sporla birleştirerek her şeyin üstesinden gelmeniz mümkün.

Menopoz sürecini daha sorunsuz bir şekilde geçirmek için beslenme ve fiziksel aktivitelerin birlikte yürütülmesi gerekiyor. Ayrıca, vücuttaki hormonlarda meydana gelen dengesizliğin de ilaç takviyeleri ile dengede tutulması mümkün. Tüm bu yöntemler sayesinde kalp – damar hastalıkları, kemik erimesi, ter basmaları, stres ve aşırı kilo etkileri en az seviyeye indirilebilir.

Menopoz Döneminde Nasıl Beslenilir?

menopoz döneminde beslenmeKesinlikle sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekiyor. Özellikle basit karbonhidratlar yerine, kuru baklagiller, tam buğday ekmeği ve bulgur pilavı gibi komplex karbonhidratların tüketilmesinde fayda var.

Proteinler ise genel olarak et ürünleri yerine süt ürünlerinden alınmalıdır. Et tercihi yapılacaksa mutlaka yağsız et tercih edilmelidir. Kefir, yoğurt veya süt gibi yüksek kalsiyumlu yiyecekler sizi kemik erimesine karşı korur. Yine fındık, badem veya kuru incir gibi kuruyemişler de kalsiyum bakımından zengindir. Yüksek kalori içeren bu kuruyemişlerin az ama düzenli tüketilmesi tavsiye edilir.

menopoz döneminde beslenmeTuzun ödem artırıcı etkisi menopoz döneminde daha da yükselir. Bunun nedeni hormonal dengesizliktir. Bu nedenle salamura veya turşulardan uzak durun. Yemekleri tuzsuz ya da çok az tuzlu olarak tercih edebilirsiniz.

Östrojendeki dalgalanmayı düzenlemek adına bitkilerde bulunan fitoöstrojenden yararlanmak çok sağlıklı bir hareket olacaktır. Tıpkı östrojen gibi davranan bu bitkisel hormon genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Yine sarımsak, soğan, havuç ve rezenede de bolca fitoöstrojen vardır. Bu hormonun bir diğer etkisi ise spor yapıldığında kemik erimesine karşı koruma da sağlamasıdır.

Menopozda sıvı alınımına önemle dikkat edilmesi gerekiyor. Sıvı tüketimi artırılması ile kilo kontrolü arasında doğrudan bir ilişki vardır. Alkolden, kafeinden ve çayda bulunan tein maddesinden uzak durmak gerekiyor. Bunlar menopoz döneminde dalgalanan hormonları daha da dengesizleştirirler.

Ayrıca, sigara kullanmanın menopoza girmeyi tetiklediği de biliniyor. Yine menopoz sırasında sigara kullanmanın kemik mineralini azalttığına yönelik çalışmalar olduğunu da söylemek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir