Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kadınlarda adetin kesilerek, üretkenliğin sona erdiği süreç olarak ifade edilen menopoz genellikle 40’lı yaşlardan sonra görülür. 48 ile 52 yaşlar arasında yoğunlaşan menopoz dönemi kimi kadınlar için rahat geçerken kimi kadınlarda ise sancılı ve ağır bir süreç olarak geçer. Ateş basmaları, uykusuzluk, gerginlik, stres, depresyon, ciltte kurumalar, terleme gibi belirtiler gösteren menopoz dönemini daha rahat ve risksiz geçirebilmek için beslenme başta olmak üzere yaşam şeklini kontrol altına almak önemlidir.

Menopoz Döneminde Beslenme

Öncelikle bilinmesi gereken şey menopoz bir hastalık ya da problem değildir, bu hayatın doğal akışında yer alan bir süreçtir. Bu süreci yeni bir yaşam biçimi olarak kabul edip hayatı akışına bırakmak sürecinizi daha kolay geçirmenize yardımcı olur. Bunun yanında bu dönemde uykuya dikkat etmek, egzersiz yapmak, stresten uzak durmak ve beslenmeye dikkat etmek en büyük yardımcınız olacaktır.

Menopoz döneminde temel amacınız kilo kontrolü olmalıdır. Dengeli beslenmek, tüm besin gruplarından tüketmek,basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tercih etmek, kaliteli protein kaynaklarına yönelmek önceliğiniz olmalıdır. Bu döneme uygun, vücudunuz ve sizin için en uygun beslenme programı için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Tüm bunlar dışında bu dönem içerisinde;

  • Fazla proteinden kaçının. Fazla protein tüketimi kan basıncını yükseltebilir, kalp hastalıklarını tetikleyebilir.Hayvansal protein tüketimi ne kadar artarsa idrarla kalsiyum atımı da o miktarda artar. Ayrıca protein içeren yiyeceklerde fosfor oranı da yüksektir, fosfor da kalsiyum kaybına yol açar. Osteoporoz için risk içeren bu tip gıdaları çok fazla tüketmeyi kesmek, kırmızı et yerine daha çok beyaz et tercih etmek, haftada en az 2 kez balık tüketmek , süt ve ürünlerinde ise yağ oranı azaltılmış olanları tercih etmek en doğru beslenme biçimi olacaktır.
  • Şeker ve şekerli gıdalar kan şekerini yükselterek menopoz dönemini riske atabilir. Şeker, bal, pirinç, patates, muz, üzüm, incir gibi gıdalar kan şekerini hızlı yükselten gıdalar arasında yer alır. Bu tip gıdalar yerine kuru baklagiller, bulgur, kepek, çavdar, yulaf gibi besinler tercih edilebilir. Ayrıca şekerli gıdalar yerine meyve ve sebze tüketimini artırmak çok daha sağlıklı bir davranıştır.
  • Menopoz döneminde yağ tüketimi de önem taşır. Katı yağlar yerine zeytinyağı, soya, fondık yağı gibi sağlıklı yağ türlerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında yemeklerinizi az yağ ile mümkünse yağsız pişirme teknikleri kullanarak pişirebilirsiniz.
  • Tuz ödem artırıcı etkiye sahip olduğundan tuz tüketimine dikkat etmeli, gerekiyorsa tuz ve tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız.
  • Eğer çok fazla sıcak basması yaşıyorsanız baharatlı yiyecekler, alkol, kafein ve çikolatalı yiyecekleri azaltmalı ya da tamamen kesmelisiniz. Bu tip yiyecekleri akşamları tercih etmemek de şikayetlerinizi azaltmada yardımcı olacaktır.
  • Osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltan magnezyum ve bor içeriği yüksek olan yiyecekleri tercih etmeli,  lma, armut, üzüm, hurma, kuru üzüm, baklagiller ve fındık gibi besinleri beslenme programınıza dahil etmelisiniz.
  • Sindirim sistemi problemlerinin önüne geçebilmek ve anlık kan şekeri yükselişini önlemek için posa değeri yüksek yiyecekler tercih edebilirsiniz.