Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtileriKadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri üzerinde önemle durulması gereken ve her kadının bu konuda bilinçlenmesi gereken bir konu. Meme kanserine dikkat çekebilmek için her yıl çeşitli aktiviteler ve sosyal medya üzerine bilinçlenme kampanyaları yürütülüyor. Çünkü meme kanserinin en teşhisi sayesinde bu kanser türünü yenmek veya en az hasarla atlatabilmek mümkün. Meme kanseri deyip geçmeyin, her yıl kanserin yayılma olasılığından dolayı çok fazla insan hayatını kaybediyor.  Meme kanserinin en fazla yayılım gösterdiği alanlar ise kalça, omurga, akciğer ve karaciğer olarak biliniyor.

Meme kanseri meme içerisindeki hücrelerden birinin bir tümöre dönüşmesi sayesinde ortaya çıkıyor. Genellikle muayene sırasında veya radyolojik incelemelerde ortaya çıkıyor. Açıkçası uzun bir tanı dönemi olduğunu söylemek gerekiyor. Muayene olana kadar iş işten geçmiş olabilir. Bu nedenle meme kanserinin erken teşhisinde kişinin kendisi en iyi doktor konumunda. Sürekli kontrol ve elle muayene ile en ufak bir şüphe görülse bile anında doktora giderek çeşitli testler yaptırmak en doğrusu.

Meme kanseri belirtileri :

Meme kanseri belirtileri

  • Meme kanseri belirtilerinden ilk ve şüphe uyandıran belirti meme veya koltuk altı kısmında sert, ele gelen bir şişliktir.
  • Memeden akıntı gelmesi. Akıntının rengi şeffaf olabilir. Hatta kanlı akıntı dahi görülebilir.
  • Meme başındaki şekil bozuklukları da bir başka göstergedir. Meme başının çökmesi, fazlaca içe doğru çekilmesi ve şeklinin ciddi derecede bozulmasından şüphelenilebilir.
  • Meme dokusunda deformasyonlar görülmesi, yaralar oluşması veya sürekli kızarıklık hali.
  • Memede ödem oluşması ve cildin bir nevi portakal kabuğu şeklinde görülmesi.
  • Memede büyümeler görülmesi, renk değişiklikleri veya diğer meme ile arasında ciddi farklar oluşması. Asimetri meme kanseri şüphesi uyandırmalıdır.

Meme kanserine evde kendi başınıza tanı koyabileceğiniz belli başlı tanılar bunlardır. Elbette bilinçli olan bir kişi memesini sürekli gözettiği zaman en ufak bir farklılıktan dahi şüphelenerek bir uzmana koşmalıdır. Belirtiler asılsız dahi çıksa, kim meme kanseri olma riskini alabilir ki? Ayrıca, maalesef bu belirtilerin hiçbiri görünmeden de meme kanserine yakalanmak mümkün. Çoğu zaman meme kanseri yalnızca mamografi incelemesiyle tespit edilebiliyor. Düzenli uzman muayenesi bu nedenle şart.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir