Maydanoz Suyunun Faydaları

Zayıflamaya olan etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinen maydanoz özellikle son yıllarda diyet listelerindeki yerini oldukça sağlamlaştırdı. A, C ve K vitamini bakımından da oldukça zengin olan maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları oldukça geniş.

İşte maydanoz suyunun faydaları ;

maydanoz-suyunun-faydalari

1  .  1 yemek kaşığı taze maydanoz; vücudun günlük C vitamini ihtiyacının %8’ini, vücudun kalsiyum ihtiyacının %1’ini, vücudun demir ihtiyacının %1’ini, vücudun A vitamini ihtiyacının %6’sını, vücudun K vitamini ihtiyacının %77’sini ve vücudun folat ihtiyacının %1’ini karşılar.

2 . Maydanoz çok güçlü bir idrar söktürücüdür. Safra ve böbrek taşlarının vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar. Ayrıca vücutta oluşan ödemin de atılmasını kolaylaştırır, ödem oluşumuna karşı oldukça etkilidir.

( Safra problemi ya da böbrek taşınız varsa yine de maydanoz suyu kullanmadan önce herhangi bir problem yaşamamak adına doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. )

maydanoz-suyunun-faydalari3 . Maydanozda bulunan folatlar sayesinde, vücutta yüksek oranda bulunan amino asitler zararsız moleküllere dönüştürülür. Bu da kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli maydanoz ve maydonoz suyu tüketildiğinde vücut inmelere ve koroner krizlere karşı korunur, direnç oluşturur.

4 . Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandıran en etkili sebzelerden biridir. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur, ayrıca sindirim sistemini korur kabızlık problemlerini çözer.

5 . Maydanoz suyunun faydalarından biri de astıma karşı çok güçlü bir etkisi olması. Astım ataklarının şiddetini azalttığı, bronşları açtığı söylenir. Özellikle  sinüslerin dolduğu ve öksürün arttığı zamanlarda maydanoz suyu ya da maydanoz çayı içmek oldukça etkilidir.

6 . Maydanoz ve maydanoz suyu cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Akne ve sivilce problemlerini çözer, ciltteki lekeleri temizler, ayrıca içerdiği C vitamini sayesinde yaşlanmanın etkilerini geciktirir, kırışıklıkları azaltır.

maydanoz-suyunun-faydalari7 . C, B12, K ve A vitaminleri içerdiği için kemik sağlığı açısından oldukça değerlidir. Bu vitaminler sayesinde sinir sistemini de korur.

8 . Uykusuzluk sorunlarını çözer. Uyku öncesi 1 bardak maydanoz suyu içerek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Uykusuzluk problemlerinin yanı sıra yorgunluğu ve gerginliği de alır, vücudu rahatlatır.

9 . Maydanoz, regl sancılarını azaltmada ve gidermede oldukça faydalı olan apiol ve myristicin içerir. Regl sancılarını azaltmanın yanında adet düzensizliğini de düzenler.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır ?

Yarım demet maydanozu sapları ile birlikte yıkayıp temizleyin. 2 su bardağı suyun içerisine koyarak yavaş ateşte 2-3 dakika kaynatıp 10 dakika boyunca demleyin. Sıcak ya da ılık olarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir yöntem olarak maydanozları blenderden geçirin ve bir bez tübent aracılığıyla suyunu süzün. Süzülen suyu içebilirsiniz.

Maydanoz Suyu Ne Kadar İçilmelidir ?

Maydanoz suyunu günde en fazla 1 bardak olacak şekilde tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Düzenli tüketimlerde 15 günden fazla tüketmemeniz, 15 gün kadar içtikten sonra 10 gün ara vererek sonrasında devam etmeniz önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir