Matabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Kış mevsiminin vücut üzerinde yarattığı tembellik, hareketsiz ve sporsuz bir yaşam ve daha bir çok sebepten dolayı metabolizmamız yavaşlıyor ve fazla kilo almamıza ya da tam aksi fazla kilo vermemize sebep oluyor. Zayıflamanın ya da sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın ana yolu sağlam bir metabolizmadan geçiyor.

Metabolizma hızı nedir?

Metabolizma hızı, vücudumuzun stabil haldeyken harcadığı enerjidir. Eğer tükettiğiniz gıdalar direkt yağa dönüşüyorsa metabolizma hızınız düşük demektir. Böylece de kolay ve hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Peki kış boyu yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın yolları nelerdir?

İşte egzersiz programınızı ve diyet listelerinizi uygulamanızda size kolaylık sağlayacak Matabolizmayı Hızlandırmanın Yolları :

1 . Kesinlikle aç kalmayın. Aç kaldığınızda yağ hücreleriniz harekete geçer, açlık hissiniz artar ve metabolizmanız yavaşlayarak kas kaybınız başlar. Bu yüzden şok diyetler ya da zayıflamak uğruna aç kalmak yerine doyurucu ve tok tutuan besinler ile beslenmeniz ve kesinlikle kendinizi aç bırakmamanız şart.

metabolizmayı hızlandırma

2 . Çikolata tüketin. Yanlış duymadınız, yapılan bir araştırma haftada 4-5 kez çikolata tüketen kişilerin, hiç tüketmeyen kişilere göre en az 3-4 kilo daha hızlı verdiği gözlenmiş. Kakaonun içinde bulunan polifenol adı verilen antioksidanlar, metabolik fonksiyonu da artırarak metabolizmanızın hızlanmasında rol oynuyor. Tabi burada da dozu yerinde tutmak ve ölçüyü kaçırmamak çok önemli.

3 . Uyandığınızda su için. Uyanır uyanmaz içtiğiniz 1 bardak soğuk su, metabolizmanızın hızlanmasına oldukça yardımcı oluyor.  Soğuk su içmek yağ yakımına da yardımcı olur.

4 . Yemeklerinizde baharat kullanın. Baharatlı gıdaların metabolizmanın hızlanmasına muhteşem bir etkisi var, Yemeklerinize ekleyeceğiniz baharat karışımlarının anlık faydalarını mutlaka göreceksiniz.

zayıflamak

5 . Uykunuzu iyi alın. 7 ile 9 saatten daha az uyumak ertesi gün metabolizma hızınızın düşmesine sebep olur. Daha sağlıklı bir yaşam, daha hızlı bir metabolizma için daha kaliteli bir uyku şart.

6 . Hareket edin. Gün içerisinde yapacağınız düzenli egzersizler ile ( yoga, pilates, spor türleri ) kalori yakımını artırır ve metabolizmanızı hızlandırırsınız. Tembelliği bırakın ve kendinize spor yapacak zaman dilimleri yaratın.

egzersiz yapmak

7 . Kahve tüketin. Kahve metabolizmanızı hızlandırdığı gibi, vücudunuza da oldukça faydalıdır. Ayrıca kilo vermenize de yardımcı olur. Şekersiz ve kremasız tüketeceğiniz kahve metabolizma hızını yükseltmede oldukça etkili olacaktır.