Mastürbasyon Yapmanın Faydaları

Toplumumuzda birçok kişi tarafından ayıp ya da yanlış olarak değerlendirilen mastürbasyon aslında cinsel birliktelik kadar doğal bir süreç. Cinsel tatmin dışında sağlık açısından da birçok faydası bulunan hem bedeni hem de ruhu olumlu anlamda etkiliyor.

Mastürbasyon Yapmanın Faydaları

1 . Regl Ağrılarını Hafifletir

Mastürbasyon yapmak doğal bir ağrı kesicidir. Mastürbasyon ile birlikte gelen orgazmda uterus kasılır ve kan akışı hızlanır. Aynı zamanda orgazm esnasında salgılanan kimyasallar vücutta doğal ağrı kesici etkisi yaratır. Genital bölgedeki kasılmaların azalması ile birlikte birçok kadında orgazm regl ağrısını hafifletici bir rol oynar.

2 . Stresi Azaltır

Mastürbasyon sonrası oluşan orgazm ile birlikte vücut rahatlama hormonu olan prolaktin ve mutluluk hormonu olan serotonin salgılar. Bu hormonlar vücudun rahatlamasına, stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Vücudun genel gerginliğinin azalması uyku problemlerinin de azalmasına yardımcı olarak geceleri daha iyi uyku uyumayı sağlar.

3 . Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan bazı araştırmalar haftada ortalama 5 kez mastürbasyon yapan erkeklerin  prostat kanserine yakalanma riskinin çok daha az olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi mastürbasyon ile birlikte erkeklerin ürogenital bölgelerinde biriken toksinlerin atılmasıdır.

4 . Cinsel Hayatın Daha Kaliteli Olmasını Sağlar

Mastürbasyon ile birlikte pelvik taban kaslar güçlenir ve bu kasların güçlenmesi cinsel ilişki esnasında daha fazla zevk alınmasını sağlar.  Bunun dışında mastürbasyon kişinin kendini tanımasına yardımcı olur. Mastürbasyon yaparak kişiler, kendilerini neyin iyi hissettirdiğini, neyin zevk aldırdığını keşfedebilirler. Tüm bu keşifleri partneri ile birlikte yaşanan seks sırasında uygulayarak cinsel hayatını daha aktif ve kaliteli bir hale getirilebilir. Erkekler açısından ise mastürbasyon erken boşalmanın önüne geçebilecek bir yöntemdir. Erken boşalma ortadan kalktığında kadınlardaki orgazm süresi de otomatikman uzar ve bu durum çift taraflı bir mutluluk yaratır.

5 . Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Boşalma kortizol hormonunun salgılanmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak mastürbasyon yapmak bağışıklık sisteminin daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.