Maş Fasulyesinin Faydaları

Kinoa, Chia Tohumu, keten tohumu, goji berry derken yine az bilinen ama oldukça faydalı bir besin hayatımıza giriş yaptı. Siyah soya fasülyesi olarak da bilinen maş fasulyesi güneydoğu anadolu mutfağında sıkça kullanılan ufak, yeşil bir fasulye türüdür. Bazı bölgelerde cin fasulyesi olarak bilinen maş fasulyesi eski dönemlerde daha çok hastalık tedavilerinde kullanılan bir besinken şu an salatalardan yemeklere her türlü alanda rahatlıkla kullanılabiliyor.

 

Oldukça değerli bir besin kaynağı olan maş fasülyesinin faydaları ise şöyle;

  1. Maş fasulyesi çok iyi bir bağırsak düzenleyicidir.
  2. Yaklaşık 100 gram haşlanmış maş fasulyesi 7 gram proteine bedeldir. Özellikle vejeteryanların maş fasulyesini bolca tüketmeleri önerilir.
  3. Maş fasulyesi içerdiği B vitamini ile şeker hastası dostudur, şekeri düşürür.
  4. Lif oranı yüksek olduğu için sindirimi kolaylaştırır, bağırsakların çalışmasını sağlar. Boşaltım sisteminin temizlenmesini sağlayarak vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder.
  5. Maş fasulyesinin faydalarından bir diğeri de zayıflamaya oldukça yardımcı olmasıdır. 100 gram haşlanmış maş fasulyesi sadece 105 kaloridir, tokluk hissi verir ve zayıflamanızda yardımcı olur.
  6. Maş fasulyesinin hücre yenileyici özelliği vardır. Ayrıca yaşlanma karşıtı bileşenler içerir.
  7. Maş fasulyesi kalbinize dosttur, kalbinizi korur.
  8. Lesitinden bakımından zengin olması sayesinde karaciğer yağlanmalarını azaltır.
  9. Protein ve çinko içerdiği için saç ve tırnak bakımında oldukça etkilidir.

maş-fasulyesiMaş Fasulyesi Nerelerde Kullanılır?

Maş fasulyesini hemen hemen her türlü kullanabilirsiniz. Yemeği yapıldığı gibi, salatalarda, pilavlarda ya da köfte içerisinde kullanılabilir.

Maş Fasulyesi Nasıl Pişirilir?

Maş fasulyesini aynı diğer baklagiller gibi bir gece öncesinden ıslatmanız gerekiyor. Daha sonra mercimek haşlar gibi maş fasulyesini haşlayarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Maş Fasulyesini Nereden Satın Alabiliriz?

Aktar ya da büyük marketlerde bulabileceğiniz gibi aşağıda linklerini vereceğimiz online siteler üzerinden de maş fasulyesini sipariş edebilirsiniz.

Maş Fasulyesi Satın Al

Maş Fasulyesi Satın Al 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir